Novice:Zdravo zivljenje

Iz BitnjeWiki
Redakcija dne 20:33, 16. marec 2011 od Tatjana Oblak (Pogovor | prispevki)
(prim) ← Starejša redakcija | poglejte trenutno redakcijo (prim) | Novejša redakcija → (prim)
Skoči na: navigacija, iskanje

Vsebina

študijski krožek ZDRAVO ŽIVLJENJE

pod okriljem KULTURNO UMETNIŠKEGA DRUŠTVA BITNJE in ACS Ljubljana

mentor: Tatjana Muraja Oblak

čas izvedbe: februar in marec 2011


KS vabilo krozki 011.JPG


URNIK ŠTUDIJSKEGA KROŽKA

01.02.2011 - PRIPRAVA NA ŠTUDIJSKI KROŽEK


15.02.2011 - PREDSTAVITEV VSEBINE IN IDEJ - UVODNO SREČANJE


22.02.2011 - SREČANJE


01.03.2011 - PREDAVANJE "ZDRAV DUH V ZDRAVEM TELESU"

- ga. Vlasta Juršak iz CTRP - splošni pogovor na to temo

03.03.2011 - PREDAVANJE "NARAVNA PREDELAVA ORGANSKIH ODPADKOV Z METODO EFEKTIVNIH MIKROORANIZMOV" - g. Iztok Šajtegel


08.03.2011 - PREDAVANJE IN DELAVNICA "KEMIJA V STANOVANJU" - ga. Monika Brinšek

1.Pomivanje posode:

Sestavine:

• 3 limone

• 400 ml vode

• 200 g soli

• 100 ml belega kis

Premešajte.


2.Čiščenje štedilnikov:

Topla voda in soda bikarbona

Vodni kamen na umivalniku:

Limona ali kis


3.Lesene deske za pripravo hrane:

• voda

• soda bikarbon

Naredimo pasto, ki jo lahko uporabimo tudi za jeklo in umivalnike


4.Odmaščevalec odtokov:

• 150 g soli

• 150 g sode bikarbone

Zmešamo in vržemo v odtok, takoj zlijemo v odtok še 2 l vroče vode


5.Umazani pekači:

Droben pepel in voda


6.Čistilo za tla

Sestavine:

• 100ml ali ½ skodelice belega kisa

• 4 litre vroče vode

Premešajmo. Uporabimo na lesenih tleh, linoleju, ploščicah…


7.Belilno sredstvo

Limono narežemo jo damo v vrelo vodo in v tej raztopini kuhamo perilo 10 minut

Limono narežemo jo damo v vrelo vodo in v tej raztopini kuhamo perilo 10 minut


15.03.2011 - PREDAVANJE "BIODINAMIKA" - ga. Monika Brinšek

Monika Brinšek iz društva Ajda Gorenjska in tudi sama mentorica krožkov, nam je predstavila osnove BIODINAMIČNEGA PRIDELOVANJ HRANE. V predstavitev je zajela:

Poleg navedenga je podala veliko zanimivih podatkov, kako pomembna je zdrava prehrana in kako različne kvalitete je pridelana zelenjava (konvencionalna, eko, bio, biodinamična pridelava). Poleg zanimivih inf. so sledila vprašanja z različnih področij. Razvila pa se je tudi splošna debata.


22.03.2011 - OB 17.00 URI - PREDAVANJE "Obrezovanje, cepljenje sadnega drevja in rez okrasnih rastlin" Agronom g. Luka Kuznik strokovnjak GAIE

prikazali način rezi sadnega drevja in okrasnih grmovnic. Sadne in okrasne rastline bomo opredelili po času obrezovanja, pri čemer ne bomo pozabili tudi na osnovne zakonitosti rasti posameznih rastlin, ki so temelj za kvalitetno in strokovno opravljeno rez. Posvetili se bomo tudi posameznim tehnikam cepljenja ter rezi mlajših in starejših dreves. VABLJENI TUDI DRUGI KRAJANI IN OBČANI!!!!

29.03.2011 - PRIREDITEV "PRIHOD POMLADI"

05.04.2011 - ČEBELA - od rojstva do smrti

izdelki, uporabnost - film in predavanje g. Tone Tiringer in gost večera pridelovalec medu in raznih čebeljih izdelkov.

RECEPTI V KUHINJI

DOMAČI PUDING

VANILIJA 1 l mlaka, 3 jajca, 6 dag sladkorja, 4 dag škroba, zavitek vanilijevega sladkorja

Škrob damo v skodelico in ga zmešamo z malo hladnega mlaka, ostalo mleko pa zavremo. Ko mlako počasi vre, dolijemo škrob in kuhamo 5 minut. V drugi posodi vmešamo rumenjaka, sladkor, vanilijev sladkor in zmes počasi primešamo v kuhano mlako. Iz beljakov naredimo sneg in ga počasi vmešamo v puding. Pripravljen puding vlijemo v modele za puding ali v kozarce in ohlajenega postavimo v hladilnik. Ohlajen puding okrasimo s svežim sadjem ali sadjem iz kompota.


ČOKOLADNI PUDING 5 dl mlaka, 3 dag masla, 12 dag moke, 12 dag čokolade, 4 jajca1, 10 dag sladkorja, zavitek vanilijevaga sladkorja

V vrelo mleko damo maslo, naribano čokolado in postopno dodajamo moko ter nenehno mešamo, dokler se zmes na zgosti. Ko se zmes ohladi, dodamo rumenjake, sladkor, vanilijev sladkor in sneg iz beljakov. Vse skupaj malo premešamo in zmes vlijemo v namazan model za puding in ga kuhamo v vodni kopeli približno 1 uro. Ohlajen puding damo v hladilnik.

Opomba: Iz industrijskega praška za puding lahko pripravimo različne vrste pudingov. Tak puding je poceni, pripravimo ga hitro, toda ne moremo ga primerjati z domačim pudingom. Iz vanilijevega pudinga lahko pripravimo pudingov sladoled na ta način, da skuhamo puding v 5 di mleka in dodamo 3 žlice sladkorja in 1 žlico ruma. Rum zamešamo v ohlajeni puding in ga vlijemo v primerne posode ter jih damo v zamrzovalnik.


ŠABESA

Vodo prevri in ohladi, limono nareži na rezine. Vse sestavine zmešaj v posodi in pokrij z bombažno tkanino. Vsak dan enkrat premešaj, po treh do štirih dneh precedi ter nalij v steklenice z navojem.

MLINCI

Vse sestavine pregneti skupaj in zatem pusti testo nekaj časa vzhajati. Nato zvaljaj čim tanjše koncce (2-3) in jih speči v pečici na peki papirju, tako, da je mlinec lepo zlato rjav.

KISANJE REPE V STEKLENE KOZARCE

Repo olupi, dobro operi in naribaj. Soli po okusu, bolje več kot premalo, saj je potem bolj trda in lepo hrusta. Naribano repo nato dobro natlači v steklene kozarce (predhodno pregreti ali prekuhani, da so čisti) in na vrhu daj čiste rezine repe, da se pokrov lepo zapre. Repa mora biti v lastnem soku, ki se ob tlačenju sprosti. Kozarce pusti na toplem v kuhinji na pladnju, saj se nekaj časa sprošča voda. Tako se repa hitro skisa, že čez slab mesec jo lahko ješ ali pospraviš v shrambo.

KISLO ZEL]E – NARIBANO

Za kisanje zelja je boljše jesensko zelje. Zelje mora biti zrelo in zdravo. Glave dobro pregledamo in odstranimo vse slabe in nagnite liste. Kocen z nožem izrežemo in zelje naribamo, solimo in premešamo. Poseda, v kateri bomo kisali zelje, mera biti dobro oprana in brez vonja. Na dno posode damo cele in lepe zeljne liste. Zelje tlačimo po plasteh in zadnjo plast pokrijemo z zeljnimi listi. Na zelje položimo križ iz čistih desk, nanj pa položimo čist kamen. Nato dolijemo toliko hladne vode, da sega približno 3 cm čez deske. Posodo prekrijemo s čisto platneno krpo. Po enem tednu preverimo količino vode in po potrebi vodo dolijemo ali odlijemo. Kislo zelje je uporabno dalj časa, če ga hranimo v hladnem prostoru. V zimskem času ga ne smemo hraniti na balkonu. Opomba: Med zelje lahko vlagamo korenine hrena, gomolj rdeče pese, lovor, kutine, jabolka. Ti dodatki niso potrebi in se lahko dodajajo zaradi barve in okusa.

SHRANJEVANJE KISLEGA ZELJA V STEKLENE KOZARCE

Kislo zelje dobro natlači včiste kozarce, da je še vedno v lastnem soku in dobro zapri s prekuhanimi pokrovčki. Kozarce daj v posodo z vodo, da pokrovčki gledajo ven. Posodo počasi ogreješ in pustiš vreti 5 do 10 minut. Nato kozarce poberi iz vode in jih zavij v čisto brisačo in odejo, da se počasi ohladijo. Ko so ohlajeni, jih pospravi v shrambo.

REGRATOV ŽELE

Limonam olupimo poleg lupine tudi belo kožico ter jih narežemo na rezine. Regratove cvetove operemo in posušimo na krpi. Cvetove zelo počasi kuhamo v pokritem loncu uro in pol v vodi, ki smo ji dodali limone in limonino lupinico. Nato tekočino precedimo skozi zelo gosto sito ali krpo. Sok pokrijemo ter pustimo, da se popolnoma ohladi. Od količine sladkorja vzamemo 2 jedilni žlici, ga zmešamo z vsebino vrečke želina ter vmešamo v sok. Sok postavimo na močan ogenj in med stalnim mešanjem z metlico (da se želin ne sprime v grudice) segrevamo, da zavre. Med močnim vretjem dodamo preostali sladkor, premešamo ter ga ponovno zavremo na močnem ognju Sedaj znižamo temperaturo na polovico ter pustimo, da med mešanjem vre še točno v 1/2 minute. Če vzamemo dvojno količino, maj ve 1 minuto. Še topel žele zlijemo v manjše kozarčke. Kadar uporabljamo drugo želirno sredstvo moramo upoštevati navodila na vrečki.

POLPETE IZ BUČK

Jajca stepemo, dodamo drobtine, moko,peteršilj, sol, poper, (česen) in nazadnje se bučke. Buče damo nazadnje zato, da testo ne zvodeni. Z žlico zajemamo testo in ga polagamo na vročo maščobo ter na obeh straneh zapečemo. Pa zraven pire krompirček, moj otroček tole obožuje, Pa dober tek.

MARMELADA IZ GROZDJA IN JABOLK

Grozdje osmukaj in operi, prekuhaj ga za 5 minut skozi gosto sito, da odstraniš peške in ovoj. Jabolka olupi in očisti. Grozdno zmes segrej, dodaj jabolka, ko se zmehčajo jih spasiraj in zmečkaj. Dodaj sladkor in zmes naj prevre 10 minut, dodaj še želin in mešaj še 5 do 10 minut. Čiste kozarce pogrej v pečici, pokrovčke prevri v vreli vodi. Iz marmeladne zmesi poberi pene, nato marmelado vlij v čiste kozarce in zapri. Kozarce zavij v brisačo, da se počasi ohladijo.

MARMELADA IZ ROBIDNIC

Sladkor denemo v čisto kozico in ga segrevamo, da se začne sprijemati v grudice, ne sme pa začeti rumeneti. Še popolnoma belemu prisujemo prebrane, oprane, dobro odcejene robidnice in dodamo limonin sok. Kuhamo 10 minut in z vročo marmelado napolnimo pogrete (vroče) kozarce. Polnimo do roba in takoj zavežemo.

ČEBULA

Čebula je bližnja sorodnica česna. Najbolje je jesti surovo, vendar tudi kuhana sprosti precej vitaminov. Čebula:

Por, šalotka, drobnjak imajo iste, vendar manj izrazite lastnosti kot čebula. Prsni čebulni obkladek: Na drobno nasekljajte čebulo, jo zavijte v bombažno gazo in za nekaj minut postavite v pečico, ogreto na 200 stopinj C. Topel obkladek položite na prsi, »pritrdite« in pustite prek noči.


Boleče uho: Sesekljajte čebulo, jo zavijte v krpo in položite za uho – prek noči.

Čebelji ali osji pik v ustni votlini: Takoj po piku prežvečimo svežo čebulo, ki ublaži oteklino.

Izpadanje las: S svežo čebulo 10 minut masiramo lasišče. Nato operemo glavo.


Napitek proti holesterolu: narežemo 20 dag čebule, 20 dag česna, 20 dag hrena, 3 cele limone in vse skupaj stresemo v 1,5 l prekuhane ohlajene vode, v kateri smo stopili 0,5 kg sladkorja. V zaprtem kozarcu hranimo 14 dni, občasno premešamo, nato precedimo, natočimo v steklenico in damo v hladilnik. Pred jedjo pijemo 0,3 dl.

Jajca s čebulo: Na majhnem ognju zarumenimo 5 – 6 drobno zrezanih čebul, prelijemo z belim vinom. Ali: čebule skuhamo, da ostanejo bele in sočne, damo jih v bešamelno omako. S prvo ali drugo mešanico polijemo trdo kuhana jajca, zrezana na polovice, vse skupaj spečemo v pečici.

KORENJE

Za korenje pravijo, da človeka dela ljubeznivega. Uživamo surovega, naribanega, kuhanega v juhah, pečenega. Zelo dober je tudi korenčkov sok, pijemo ga ped jedjo, še bolje zjutraj na tešče, začinjen z rezino limone je še boljši. Če imamo svoje biološko korenje, ga ne lupimo, saj je v lupini največ vitaminov.

Uporaba:


Divje korenje in rebrinec: iz sadežev in korenik skuhamo čaj, ki pospeši izločanje seča. Rastlino posušimo, korenike zrežemo na koleščke, zrnja osmukamo.

V Argentini sem ob hladnem narezku poskusila solato iz naribanega korenja in ananasa, zrezanega na koščke. Odlično, tudi doma sem že večkrat naredila, a je bilo tam boljše. Ne vem, zakaj – mogoče zaradi vzdušja…

ČESEN

Česen je sinonim za vitalnost, zdravje, visoko starost. Egipčani so ga dajali sužnjem, ki so gradili piramide, Rimljani bojnim petelinom. Tudi moški »petelini« ga zelo čislajo. Strok česna vsako jutro baje zagotavlja uspeh v postelji.


Vsebuje tudi močne antibiotike. Visoka vsebnost žvepla v njem je dobro razkužilo za pljuča.

Česnova juha: 6 debelih zmečkanih česnovih strokov prepražimo na oljčnem olju, da posteklenijo. Dodamo zelišča: timijan, lovor, sladki janež… in vejico žajblja. Prilijemo 1 liter vode (ali juhe) in kuhamo dobrih 15 minut. 1-2 jajci ubijemo, med mešanjem vlijemo v juho najprej beljak, rumenjak pa razžvrkljamo z 2 žlicama kisa in ga nato dodamo juhi. Solimo, popramo, ponudimo na prepečenih kruhovih kockah. Namesto vode lahko uporabimo mleko, ki česnu odvzame močan okus. Redilna juha je odlična za otroke, zdravilo proti glistam.


Česnov liker: litrsko steklenico napolnimo do 1/3 s stolčenim česnom, dolijemo alkohol, za 14 dni postavimo na sonce, precedimo. 1-2 kapljici likerja kanemo v kozarec tople vode pred kosilom. Vsak dan dodamo 1 kapljico več. Ko pridemo do 25 kapljic, začnemo odštevati. To kuro lahko napravimovsaj 1- krat na leto, lahko tudi večkrat, vendar mora biti med eno in drugo nekaj tednov premora.


Česen z vinom: 2-3 stolčene stroke namočimo v belo vino za nekaj dni. Pijemo po eno žlico pred zajtrkom. Česen kot darilo: namesto bonboniere lahko podarimo biološko pridelan česen. Prijatelj – če je osveščen - bo presenečen, vendar bo vedel, da mu želimo dobro…


Neljub vonj po česnu preženemo z žvečenjem vejice peteršilja ali par zrnc kave. Lahko pa v lekarni kupimo česnov izvleček.

Bolečine v hrbtu, križu: zaužijemo 3-4 stroke česna vsako jutro. Ali naredimo masažno olje: na počasnem ognju popražimo nekaj strokov česna v sezamovem ali kokosovem olju.


Boleče grlo: v skodelico nalijemo mlačno mleko, vanj stisnemo dva stroka česna in grgramo. Po grgranju izpljunemo!


ZELENA

Če bi moški vedeli, kako koristna je zelena, bi je imeli poln vrt.

Gomoljna zelena ima enake značilnosti kot listnata. Perje da juhi aromatičen vonj


TURŠIJA

Sestavine:

Vse sestavine razen vinobrana zmešaš v plastičnem sodu (v katerem mislite pripraviti turšijo) Vinobran dodate, ko se sladkor in sol stopita.

V turšijo dam sledečo zelenjavo (po želji):

Na zelenjavo položim pleksi, nanj pa plastično kango –polno vode, da je oteženo.

Sod mora biti obvezno zaprt!

OSTALO

ZDRAVILNE ROŽICE IN PRIPRAVKI IZ NJIH

SIRUP ZA PREVENTIVO

1L cvetličnega (ali gozdnega) medu 1,5kg limon - stisnimo sok 4-6 žlic naribanega hrena (za otroke 4) Vse sestavine dobro zmešamo in jih pustimo 4 dni odležati. UPORABA: Vsako jutro zaužijemo 1 žlico tega sirupa (otroci 2x dnevno eno čajno žličko). VSEBNOST: Hren vsebuje gorčična olja, ki učinkujejo proti bakterijam. Vsebuje tudi vitamin C, kalijeve soli in snovi z antibiotičnimi učinki. Zdravi bronhialna vnetja okužbe ledvic in sečevodov. Limona je znana po vsebnosti vitamina C. Med je zdravilo že samo po sebi, obogatimo ga še z limono in hrenom.

Sirup pričnemo preventivno uživati že novembra in ga jemljemo vse do aprila. Ga najbolj priporočam, ker je preizkušen recept. Posebno ga priporočam ljudem, ki so nagnjeni k prehladnim obolenjem. Ob rednem uživanju zagotovo ne bomo prehlajeni!


PRVA POMOČ BREZ ZDRAVNIKA

Čebulo narežemo na kolute ter polijemo s 4 žlicami medu. Stoji naj 2 uri, da se izluži. Nato vsako uro zaužijemo po 1 malo žličko sirupa (otroci na 2 uri 1 žlico). Običajno zdravljenje traja eno do dva dni.


ZELIŠČNE BLAZINICE ZA OTROKE

Te toplo priporočam, ker jih lahko naredimo sami z malo truda. Majhno blazinico (12x12) napolnimo s kamilico, materino dušico, suhimi smrekovimi vršički, ožepkom, sivko, timijanom, dobro mislijo, pepermint mentol meto, meliso itd. Za dojenčke uporabimo same kamilice - domače. Zeliščno blazinico zvečer položimo na prsni koš. Potrudimo se, da je zeliščna blazinica čim bolj domiselna, živih barv... skratka mikavna. Uporabna je eno sezono.


KO ZAČUTIMO, DA SE NAS LOTEVA PREHLAD

Namakamo obe nogi v vroči slani vodi do kolen, nato gremo v posteljo. (Razen ljudje z debelimi zunanjimi žilami).


ZA DVIG SPLOŠNE ODPORNOSTI

Vzamemo dnevno 20-30 kapljic tinkture ameriškega slamnika, ki si jo pripravimo sami.


UČINKOVITA PREVENTIVA

Cvetove ožepka posušimo in zmeljemo v kavnem mlinčku. PRIPRAVA: 1L cvetličnega ali gozdnega medu 4 žlice zmletega ožepka Sestavine zmešamo in dnevno zaužijemo 1 žlico na tešče.

Po istem postopku si lahko pripravimo tudi s cvetovi materine dušice.


ČAJI PROTI PREHLADU

Materina dušica, cvetje bezga, lipovo cvetje, ajbiš (hladno namakamo), pljučnik, ozkolistni trpotec, lučnik, ingver (proti virusnim obolenjem), jeglič, pepermint mentol meta, izop, kopriva - krepi, mala marjetica, dobra misel, navadna trobentica, žajbelj, islandski lišaj, smrekovi vršički (posušeni), gozdni slezenovec, šipek, vijolica, timijan.


PREHLAD PRI STAREJŠIH LJUDEH

Večkrat preide v pljučnico zaradi premajhne odpornosti. Zato je pri težjih prehladih potrebna zdravniška pomoč. Iz izkušenj vem, da nekateri vsako jutro zaužijejo 1 žlico alojinega pripravka in tako povečajo odpornost ter se izognejo prehladu. Danes je teh pripravkov že veliko na trgu, lahko pa si ga pripravimo sami.


SIRUP IZ ČRNEGA BEZGA

Napravimo ga iz jagod bezga. Pri vsakdanji uporabi sirupa se s prehladom ne bomo okužili. sirup naj previdno uporabljajo ljudje z visokim pritiskom.


ČAJ ZA POTENJE

Zmešamo cvetove lipe in črnega bezga in pripravimo čaj za pospešeno potenje, da se strupi čim prej izločijo iz telesa.


Pri prehladnih obolenjih je vsekakor vredna omembe tudi KAPUCINKA

Če zdravimo takrat, ko na vrtu rastejo kapucinke, potem 2x dnevno zaužijemo do 5 listov rastline. Kapucinka je pokazala izredne lastnosti pri zdravljenju dihal in je najmočnejši antibiotik v naravi. Ko kapucinko zaužijemo, njeni hlapi eteričnega olja prodrejo v dihala, jih razkužijo in zdravijo: vnetja grla, bronhitis in celo virusna obolenja pljuč. Ko pa odhaja iz telesa čisti in zdravi sečne poti.


POMOČ Z DIVJIM KOSTANJEM

Pri prehladih si lahko pomagamo tudi z divjim kostanjem. Plodove obelimo, zrežemo na manjše koščke in posušimo. Le te ob uporabi zmeljemo na kavnem mlinčku. UPORABA: Dvakrat dnevno damo na jezik za nožno konico kostanjevega prahu, počakamo, da se nam v ustih počasi topi. Postopek ponavljamo 3 dni in prehlad bo minil.


ZAČETEK PREHLADA

Ko začutimo, da se nas loteva prehlad, celo telo premažemo s tinkturo divjega kostanja, nato se odpravimo spat.


ASTMA

Izredno uspešen pri astmi je SMILJ. In sicer ga skuhamo in vdihavamo soparo.


ALERGIJE

Uporabimo čaje, ki pomirjajo.


BRONHIJI

Grobo morsko sol zašijemo z blazinico, pogrejemo in položimo na prsni koš.


SIRUP IZ IGLAVCEV

Pomladi naberemo vršičke smreke, jelke, bora in ruševja. Nabrane vršičke damo v posodo, jih prekrijemo z vodo in kuhamo na zmernem ognju, da dobimo gosto kašo. POTREBUJEMO: 1000g vršičkov 500g narezane čebule 250g kandiranega sladkorja 500g medu

Kaši iz vršičkov dodamo omenjene sestavine in kuhamo toliko časa, da se vsebina razkuha do sirupa. Sirup prelijemo v kozarec s širokim vratom in shranimo v suhem in hladnem prostoru. Sleherno gospodinjstvo naj uporablja omenjeni sirup pri zdravljenju prehladov ali bronhitisa. Če zaužijemo sirup na začetku prehlada, se obolenje ne razširi.


GRIPA, PREHLAD

Liker bora ali ruševja Vršičke vejic ruševja v mesecu juliju ali avgustu, ko smolijo, natrgamo in namočimo v alkohol. Namakamo tri tedne, precedimo, dodamo 3 žlice medu (na 1 liter tekočine). vsak dan zaužijemo 0,2dcl. Ta pripravek dobro poznajo hribolazci.


IZGUBA GLASU

2dcl sveže iztisnjenega soka korenčka 5dcl vode 6 suhih fig Korenčkov sok premešaj z vodo, dodaj drobno narezane fige in kuhaj 10min na blagem ognju. Čaj pijemo tekom dneva po požirkih. Fige na koncu pojemo.


ANGINA- boleče grlo, OBLOGA S ČEBULO

2-3 rdeče čebule narežemo, nekoliko prepražimo na olivnem olju, da se čebula zmehča. Zmes nekoliko ohladimo in naložimo na bombažno krpo v debelem sloju ter ovijemo okoli vratu. Preko tega zavijemo še volnen šal, ležemo v posteljo in pustimo delovati preko noči. Preden ležete v posteljo namočite noge v slano toplo vodo, da bo učinek še večji.


ANGINA, BRONHITIS, ASTMA; Korenčkov sirup z limono in medom

5dcl soka korenčka - sveže iztisnjenega

2dcl vode 3dcl medu 1dcl soka limone nekoliko cimeta v prahu in nageljnove žbice (klinčki)

Sok korenčka in vodo zavremo, primešamo med in na blagem ognju kuhamo še 15min. Sirup odstavimo z ognja in nekoliko ohladimo, dodamo cimet, klinčke in limono. Sirup takoj vlijemo v steklenice in hranimo na hladnem. Zaužijemo 3x dnevno po 1 žlico sirupa. Odlično za otroke!


POVEČANJE IMUNSKE ODPORNOSTI

300g medu 100g aloje - gela- notranji deli 400g zmletih orehov sok 2 limon V kolikor je med strjen ga počasi segrejemo, nekoliko ohladimo, dodamo orehe, alojo in sok limon ter dobro premešamo. Pripravek hranimo na hladnem in temnem mestu. Uživamo 1 žlico pred jedjo. Ta pripravek služi za krepitev imunskega sistema, krepi pa tudi srce.


GOZDNI SLEZENOVEC

Je zdravilna rastlina, katera se uporablja že od antičnih časov. Omehča sluz, pospešuje izkašljevanje, pomaga pri prebavnih tegobah - želodčnih in črevesnih težavah. Nadalje koristen je pri vnetju grla, astmi, bronhitisu, vnetju v ustih. Uporabljajo se cvetovi in listi. Listi slezenovca vsebujejo veliko mineralnih snovi - največ železa in kalcija. zato so liste veliko uporabljali pri kuhi v solatah ipd. Užitna so tudi semena, katera radi jedo otroci, ko še ne otrdijo. S krompirjem in listi slezenovca pripravimo gosto juho. Zrezane liste popečemo z jajci - fertajla. Pripravimo tudi nadev za raviole, omlete... Rastlina najbolje uspeva v sončnih predelih.


Rastline, ki so najbolj uspešne pri VNETJU SEČNIH POTI

Zlata rozga, rumena kopriva, preslica,brezovo listje, rman, jesenska resa, koruzni laski, lakota. Čaj pijemo cel dan po požirkih.


ČEMAŽEVE KAPLJICE

Kapljice se priporočajo pri zvišanem krvnem pritisku, holesterolu, obolenju jeter, črevesnih zajedavcih, slabokrvnosti, žolčnih in črevesnih težavah, pri zasluzenosti pljuč - posebno pri starejših ljudeh. Jemljemo 3x10 kapljic.


GLOGOVE KAPLJICE - uporabljamo plodove in cvetove

Poživijo krvni obtok, hrani srce - za boljše počutje. Poživlja ob utrujenosti pri hitrem, stresnem življenju, razdražljivosti in duševni napetosti. Uravnava delovanje srca in z njim krvni tlak, če je ta prenizek ali previsok. ODLIČEN pri starostnem pešanju srca - pomaga srcu in ga neguje. Jemljemo 3x10 kapljic.


KAPLJICE- pegasti badelj, artičoka, regratove korenine

Za povišan holesterol, težave z žolčnikom in jetri, pri spahovanju, pomaga prebavnemu traktu. Zaužiti pred jedjo 10 - 15 kapljic.


ŠENTJANŽEVO OLJE

Učinkovito pri obrabi v kolenih. Odlično za zdravljenje homeroidov, opeklin vseh vrst. Za uživanje pri težavah z želodcem in prebavo - 1 žličko.


KAPLJICE RUMENEGA DRENA

Za stene ožilja, pri težavah z dlesnimi - grgramo. Za splošno odpornost.


MAZILO PROTI BOLEČINAM

V sklepih, hrbtenici, po poškodbah, revmi, udarnine, kolena. Odlično za masaže stopal po predhodnem namakanju nog v topli slani vodi - pred spanjem.

Osnova: salo Rastline: rožmarin, ognjič, primorski šetraj, divji kostanj, arnika, smrekovi vršički, brinove jagode in vršički. Dodatki: čebelji vosek, smrekova smola, kafra, brinovo olje

Mazilo je popolnoma naravno brez kemičnih dodatkov.


MAZILO SMREKOVE SMOLE

Sestava: olivno olje, smola, čebelji vosek, arnika (malenkost)

Uporaba: blaži bolečine v sklepih, otečena kolena, razpokane pete, bolečine v križu, celjenje ran, vnetje dlesni, piki insektov, kožna vnetja, revmatizem, zvine, bolečine mišic. Lahko se uporablja tudi notranje: boleče grlo, želodec.


MAZILO IZ DIVJEGA KOSTANJA

Za težave z razširjenimi venami, vnetjem ven, krčnimi žilami, ozeblinami, revmi.


KEMIJA V HIŠI - DOMAČI RECEPTI ZA ČIŠČENJE

NARAVNA ČISTILA – dobra in preizkušena

V današnjih časih, ko se vedno bolj poudarja skrb za okolje in kako nas stiska recesija, je pravi čas, da posežemo po starih, a preizkušenih »naravnih čistilih«. Spomnim se, kako mi je mama pripovedovala, da so belili laneno platno z bukovim pepelom, da so sončili platno na soncu, da so kuhali milo in da je skrbela za čistočo, v težkih časih, z doma narejenim kisom in sodo bikarbono. Pobrskala sem po zapiskih, člankih in našla nekaj receptov, katere sem preizkusila in dobro so se obnesli.



Vse več ljudi se greje z drvmi. Zakaj ne bi pepel koristno uporabili. Presejemo 3 kg pepela, damo v vrečko iz blaga in vložimo v lonec z 10 litrov vode, zavremo. Vre naj približno 30 minut. Ko se ohladi, tekočino odlijemo v steklenice. Pepel spravimo in ga uporabimo za čiščenje umivalnikov, wc školjk, steklenic .. Za pranje v pralnem stroju uporabimo 1 liter tekočine. Paziti moramo le na to, da pepel večkrat prežgemo, torej, da ga pustimo v peči nekaj dni, da ne bo na tkanino deloval preveč agresivno. Naj dodam še, da je bukov pepel čudovito sredstvo za zatiranje uši na vseh rastlinah, dober za kompost in vrtno zemljo.


Da perilo ostane belo in mehko, dodamo pranju 1 žličko sode bikarbone. Sodo lahko uporabite za čiščenje vodnega kamna – za umivalnike, školjke, banje,.. lahko jo uporabimo v pomivalnem stroju, z njo si lahko očistimo zobe .. Če uporabljate sodo, vam bosta pralni in pomivalni stroj hvaležna ;) saj jih boste ubranili pred vodnim kamnom.

Ne prestrašite se cene sode, v trgovini dobrega soseda, naj vam zaupam, da je pol kilograma sode v Eurospinu 0,65€ in taka količina vam zadošča za cel mesec.


Vem kaj boste dejali, kis smrdi. Ali ste kdaj pomislili, kako škodljiva so odišavljena čistila, za vaša dihala, katera uporabljate sedaj. Da ne zapišem, kako uničujejo vašo kožo, sluznico, predmete ki jih čistite in na koncu še naravo. Kis je naravno čistilo, ki vas ne bo zastrupil, a zelo lepo očistil vse steklene površine, lesene, keramiko… Pripravite si mešanico, pol kisa (najcenejšega, ali če ga naredite kar sami doma) pol vode, ga namestite v razpršilko, vzamete še staro kuhinjsko krpo in že ste poceni in dobro oboroženi za čiščenje.


Čistilo pripravimo iz drobno mletih otrobov, tako drobno zmletih, da so kot prašek. Otrobi res ne raztopijo maščob, pač pa jo vežejo nase. Ker je čistilo naravno, ga na koncu lahko zavržemo v kompost. Prašek iz otrobov nanesemo na suho umazano posodo, podrgnemo in odstranimo. Uporabimo lahko hladno vodo, če pa vode nimamo posodo samo obrišemo. Zažgano posodo z otrobi razmastimo, odmočimo in nato očistimo. Če pomivamo v pomivalnem stroju vso posodo razmastimo z otrobi, položimo obrisano posodo v pomivalni stroj in poženemo hladno splakovanje. Seveda dodamo sodo bikarbono za večji sijaj in odstranjevanje vodnega kamna. Suhi otrobi so čudovito sredstvo za čiščenje mastnih steklenic!!!

Na vsa čistila se je potrebno navaditi, tako kemična, kot tudi narava. Z večkratno uporabo si pridobimo izkušnje in nova spoznanja. Vsa navedena čistila so prijazna ljudem, ki imajo alergijo, saj ne dražijo kože in se brez vsakih pomislekov lahko spustijo v naravo.


Naj na koncu zapišem še, da so agresivne reklame, ki nas obkrožajo na vsakem koraku (časopisi, plakati, radio, tv..) naredile svoje. Če samo pomislimo, koliko nevarnih čistil, uporabimo v gospodinjstvu, ter, da se vsa ta čistila zlijejo v vodni krog, ki je zaključen na našem planetu – potok, reka, morje, zrak, dež, voda …. Da ne omenimo, koliko denarja nam iz denarnic izvabijo reklame, ki obljubljajo nemogoče. Medij vse prenese narava, naše zdravje in naši žepi, žal ne!


UPORABA KISA


UPORABA LIMONE

ZA ODPORNOST

Eno ingverjevo korenino naribamo, dodamo sok iz pol kg limon in pol litra medu. Zmešamo v stekleni posodi z leseno žlico in natočimo v steklen kozarec. Hranimo v hladilniku. Vsak dan popijemo en »štamperle« tega napitka. Pije se od oktobra do maja (po želji).


PROTI DEPRESIJI IN NESPEČNOSTI

pred spanjem popijemo sok ene limone, oslajen z medom ali sladkorjem in razredčen z vodo


LIMONE ZA VSAK DAN PROTI SRČNIM OBOLENJEM IN ZA KREPITEV ODPORNOSTI ORGANIZMA

v litrsko steklenico nalijemo sok treh limon, dodamo žličko morske soli, dolijemo vodo in pretresamo, dokler se tekočina ne speni. Vsak dan jemljemo žličko te tekočine.


PROTI VISOKEMU KRVNEMU PRITISKU

zjutraj pred jedjo pijemo limonin sok z 10 g kvasa v kozarcu vode pol kg limon zmeljemo v strojčku, zmešamo s pol kg sladkorja in pustimo vse skupaj, naj stoji 10 dni. Vsako jutro vzamemo na tešče žličko te zmesi


PROTI TEŽAVAM S PLJUČI

200 g medu zmešamo s sokom dveh limon. Jemljemo trikrat dnevno po 1 žličko zmešamo 250 g limoninega soka, 250 g olivnega olja in 250 g sladkorja - pred jedjo vzamemo 2 žlički te mešanice


PROTI GRIPI, VNETJIH V USTNI VOTLINI IN PREHLADU

v kozici segrevamo tri limone, dokler se ne zmehčajo, potem izcedimo sok iz njih in ga zmešamo z dvema žličkama medu in 1 žličko konjaka, nato pa dodamo pol litra vroče vode. Pijemo toplo, 5 do 7 večerov zaporedoma, ležati pa moramo na topleM


proti vnetjih v ustni votlini je zelo primerno: z močnim kamiličnim čajem z veliko limoninega soka izpiramo usta večkrat na dan večkrat grgramo limonin sok, razredčen z vodo


PROTI KURJIM OČEM IN ŽULJEM

košček limone damo na vato in pritisnemo na žulj ali na kurje oko ter pustimo tako čez noč. To naredimo nekaj večerov zapored. Preden damo košček limone na kurje oko, si umijemo noge v topli vodi in kurje oko nekoliko postrgamo z nožem


PROTI ZASTRUPITVAM

pijemo limonado iz 4 ali 5 limon z vodo, v kateri raztopimo glino


PROTI MASTNIM LASEM

blagemu šamponu za umivanje las dodamo sok polovice limone (za enkratno umivanje).


ZA POMLADITEV, REGENERACIJO CELIC, VITALNOST IN DOLGO ŽIVLJENJE

izcedimo sok 10 limon, dodamo 10 strtih česnovih glavic in šopek peteršilja. Vse skupaj dobro zmešamo in vzamemo žličko mešanice pred vsakim obrokom hrane (zajtrkom, kosilom in večerjo), dokler ne porabimo vse mešanice


PROTI DEPRESIJI IN NESPEČNOSTI

pred spanjem popijemo sok ene limone, oslajen z medom ali sladkorjem in razredčen z vodo


PROTI VNETEMU ŽIVCU

izcedimo sok iz ene limone, ga nekoliko osolimo ter z njim prepojimo košček gaze ali čisto krpico. Položimo jo na prizadeti živec in prevežemo s suho krpo


PROTI PIKOM IN ZA ODVRAČANJE INSEKTOV

pike močimo z limoninim sokom, insekte pa odganjamo tako, da se s tem sokom namažemo


ZA ČIŠČENJE OBOLELIH JETER IN ZA RAZSTRUPLJANJE ORAGNIZMA

zvečer razrežemo 3 limone in jih prelijemo s 300 do 400 g vrele vode, tako da jih prekriva. Tekočino popijemo zjutraj pred jedjo na 150 g vode dodamo žličko medu in sok ene limone. Popijemo naenkrat.


UPORABA SODE


DOMAČI PRIPRAVKI ZA PRANJE

Kompostiranje

Kako narediti Bokashi?

sestavine:

priprava:

še en zanimiv [filemček]

Doma narejen kompostnik iz dveh posod

V zgornjo naluknjano posodo dnevno sproti dodajamo kompostne ostanke ter posipamo s pripravkom BIOGEN. Posodo tesno zapremo in vstavimo v enako nenaluknjano posodo, v kateri se nabira tekočina polna mikroorganizmov in hranil.

DSC02314.JPG DSC02315.JPG

Oddaje na TV in literatura

NOVA ODDAJA - Za zdravje.jpg

FOTO GALERIJA - ŠTUDIJSKEGA KROŽKA

22.2.2011

DSC03128.JPG ZZ DSC03140.JPG
ZZ DSC03138.JPG ZZ DSC03141.JPG
ZZ DSC03130.jpg ZZ DSC03131.JPG

Povezave


NAZAJ

Želim dodati članek | Spisek internetnih strani | www.bitnje.si | Peskovnik
Osebna orodja
Imenski prostori
Različice
Dejanja
Navigacija
notranje povezave
obvestila
Pripomočki