Z novogradnjami nove poplave

Iz BitnjeWiki
Skoči na: navigacija, iskanje
Le nekaj tednov pred sedemnajsto obletnico poplave, ki je 1. novembra 1990. leta krepko zalila polovico Bitenj, sta 18. septembra letos potoka Žabnica in občasni hudournik Štajna, ki se napaja v Stražišču z zalednimi vodami Jošta in Šmarjetne gore, poplavila znaten del Zgornjih Bitenj.

Uradno je bilo poplavljenih enajst hiš, voda je odnesla brv in petdeset metrov ceste. V Srednjih Bitnjah je bilo potrebno zaradi neregulirane Štajne prekopati cesto. Prebivalci ob njej so naredili nasipe in iz kleti odnesli najvrednejšo opremo. Krajevna skupnost Bitnje je organizirala okroglo mizo o problematiki regulacije potoka Žabnica in Štajne v Zgornjih Bitnjah, katere so se udeležili vsi odgovorni predstavniki mestne občine, agencije za okolje in vodnogospodarskega podjetja, žal pa razmeroma malo krajanov.

Boris Oblak

V kronologiji reševanja od 1990. leta do sedaj je predsednik krajevne skupnosti Boris Oblak nanizal, da so do 1999. leta regulirali Žabnico v Spodnjih in Srednjih Bitnjah, ne pa tudi celotni tok v Zgornjih Bitnjah, ker prvotno nekateri niso želeli odstopiti zemljišča. Leta 1999 pa so vsi lastniki dali soglasje za ureditev struge. Kasneje pa za to ni bilo denarja. Projektiran je tudi zadrževalnik, ki naj bi preprečil konični poplavni vodni val, ki sedaj lahko nastane tudi v eni uri. Po podatkih Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, so dobile Knežke Ravne 18. septembra 304 l padavin na kvadratni meter, Zgornje Bitnje pa 187 litrov in so bile na osmem mestu po količini dežja. Mestna občina je leta 2005 pridobila študijo o reševanju poplavne problematike v krajevnih skupnostih Stražišče in Bitnje, a dogajanja na terenu jo bodo prav kmalu izničila.

Zasuti tisoči kubičnih metrov

Urban Ilc
Zasuta Štajna

V Bitnjah je vse več novogradenj, travnike, ki so bili naravni zadrževalniki vode, pa množično zasipavajo. Izgubljeni bodo tisoči kubičnih metrov naravnih poplavnih površin. Na novo postavljene hiše so ponavadi postavljene na več metrov debel nasip, zaradi česar se voda odteka proti nižje ležečim starim hišam in jim povzroča velike težave. Vasi nimajo urejene fekalne in meteorne kanalizacije. Ker Žabnica in Štajna nista v celoti regulirani, kar pa je bilo po mnenju Urbana Ilca iz agencije za okolje potrebno zaradi preje naštetih ravnanj, prihaja in bo prihajalo do poplav. Kot kratkoročne akcije predlagajo v krajevni skupnosti čiščenje struge Žabnice, regulacijo Štajne, zaustavitev novogradenj, dokler ne bo urejen vodotok in dokler ne bosta zgrajeni kanalizaciji ter preprečitev zasuvanja naravnih zadrževalnikov vode. Pri tem so prizadeti ogorčeni nad inšpekcijskimi službami, ki se ne odzovejo, niti na več desetkratna sporočila krajanov, kaj se dogaja na terenu.

Mag. Marko Hočevar vodja oddelka za razvoj in investicije v občinski upravi je spomnil, da je svetnik Jože Lombar uspel z amandmajem k Operativnemu programu odvajanja in čiščenja odpadnih voda, ki ga je pripravil Branko Mesec, tako, da naj bi meteorno in fekalno kanalizacijo med Bitnjami in Žabnico pridobili že v obdobju 2010- 2012 in ne šele do leta 2017. To pa pomeni, da bodo takrat celovito urejali vse komunalne vode in ceste ter, da bo potem mogoče tudi primerno pristopiti k ureditvi Žabnice in Štajne. To pa ni v pristojnosti občine, ampak države. Za zadrževalnike in regulacijo Žabnice bo potrebno več milijonov evrov. Podžupan Igor Velov je še pridal, da bodo pretežni del stroškov za komunalne vode nosili občani. Do takrat pa bo potok še vedno grozil s poplavami. Urban Ilc pa je navedel, da je Štajna za vodarje pravzaprav izgubljena in bo njeno problematiko najbrž rešilo ponikovalno polje po Stražišču.

Pomoč je in je ni

Sašo Govekar

Kot odmev na dogajanje po 18. septembru je Stane Arhar izrazil nezadovoljstvo zaradi razdeljevanja pomoči. Dejal je: »Poznam položaj v Železnikih. Vsak, ki je imel prst vode v kleti, je dobil odškodnino od občine. Pri nas je voda tekla skozi kuhinjo in dnevno sobo, pa nismo dobili ničesar. Cenilec mi je ocenil škodo na 2500 evrov, kar je, po moji oceni, komaj desetina dejanske škode. Sašo Govekar iz službe za zaščito in reševanje MO Kranj je opisal potek usposabljanja cenilcev po vodni ujmi 18. 9. in zapletenost postopka. Je pa poudaril, da je občina prvič po vseh dosedanjih tovrstnih naravnih nesrečah že dobila denar in sicer za sredstva za operativne gasilce, ki so bili v Železnikih, 35 tisoč evrov za obnovo mostu in infrastrukture v Letenicah, pričakujemo še dodatne denarje za škodo, ki jo je popisal občinska komisija. Kupili so tudi tri tisoč proti poplavnih vreč, gasilska društva pa imajo potopne črpalke za črpanje vode iz hiš.

Jošt Sodnik iz Vodnogospodarskega podjetja Kranj upa, da bodo prihodnje leto izvedli poglobitev reguliranega dela struge Žabnice na prvotni profil. Vprašal pa se je, zakaj država sredstev vodnega sklada ne uporablja za potrebe urejanja vodotokov.

Okrogla miza

Bojan Homan

Na okrogli mizi o poplavah v Bitnjah je bil nekajkrat omenjen tudi podžupan MO Kranj zadolžen za krajevne skupnosti Bojan Homan ter njegove aktivnosti v zvezi s potokom Žabnico in hudournikom Štajna. Potrdil nam je, da se je občina dogovorila s komunalnim podjetjem, da bo po skoraj desetih letih posekalo drevje ob strugi, pobralo iz nje najrazličnejšo navlako ter organske ostanke, ki so hrana za vse bolj razširjene glodalce. S tem naj bi omogočili manj oviran pretok vode in zmanjšali poplave. V samo strugo potoka pa ti delavci ne bodo posegali, saj je to v pristojnosti vodarjev. S tem občina pravzaprav pomaga državi pri vzdrževanju sveta ob vodotokih. Ker nekateri krajani še vedno mečejo stvari v strugo potoka, bodo mestni redarji večkrat naredili obhod ob njem, da bi zmanjšali oziroma celo preprečili tako škodljivo ravnanje posameznikov.

Majhna udeležba
Majhna udeležba
Besedilo in foto:

Stanislav Jesenovec


Želim dodati članek | Spisek internetnih strani | www.bitnje.si | Peskovnik
Osebna orodja
Imenski prostori
Različice
Dejanja
Navigacija
notranje povezave
obvestila
Pripomočki