Vse, kar morate letos vedeti o dohodnini

Iz BitnjeWiki
Skoči na: navigacija, iskanje

Članek je prepis članka iz dnevnika Finance.si

Čeprav bomo zavezanci na domove letos najpozneje do 31. maja prejeli že povsem izpolnjeno dohodninsko napoved, to še ne pomeni, da ne boste imeli dela. Preverite podatke, predvsem o vzdrževanih družinskih članih.

Pripravili smo nekaj odgovorov na najpogostejša vprašanja.

Vsebina

Na kaj moram biti v informativnem izračunu posebej pozoren?

Pozorni bodite na vse podatke, tudi na podatke o vzdrževanih družinskih članih. Preverite, da vam zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ni pomotoma pripisal pokojnino nekoga drugega. Preverite, ali imate olajšavo za dodatno pokojninsko zavarovanje (če ste seveda bili dodatno pokojninsko zavarovani).

Kaj naj storim, če najdem napake v informativnem izračunu?

Če najdete napake, vložite ugovor na obrazcu, ki bo dostopen na vseh uradih, izpostavah, spletni strani Dursa in portalu eDavki. Obrazec potem pošljite na pristojni davčni urad. Če bo na informativnem izračunu vse v redu, vam ni treba storiti ničesar - izračun bo po poteku roka za ugovor (15 dni od vročitve informativnega izračuna) samodejno postal odločba o odmeri dohodnine.

Kdo informativnega izračuna ne bo prejel?

Davčna uprava bo izračun pripravila na podlagi podatkov izplačevalcev; ti morajo kontrolne podatke za odmero dohodnine posredovati davkarjem v elektronski obliki do 31. januarja, v nasprotnem primeru zavezanec izračuna ne bo prejel. Informativnega izračuna ne bodo prejeli tudi tisti zavezanci, katerih obdavčljivi dohodki lani niso presegli cenzusa 2.800 evrov. Tem napovedi ni treba oddati.


Kdo lahko prijavi otroka kot vzdrževanega družinskega člana, če se z nekdanjim zakonskim partnerjem ne moreva dogovoriti?

Vlogo za posebno olajšavo za vzdrževane družinske člane (v. d. č.) bodo do konca januarja vložili zgolj tisti zavezanci, ki med letom niso uveljavljali posebne olajšave za v. d. č., in tisti, ki so olajšavo uveljavljali, pa želijo te podatke spremeniti. Oba starša ne moreta uveljavljati celoletne olajšave za istega člana, lahko pa si razdelita mesece vzdrževanja. Če se med seboj ne bosta mogla dogovoriti, bo urad vsakemu priznal polovični del olajšave.

Koliko dohodnine moram sploh plačati?

Davčna lestvica je po novem zakonu 16-, 27- in 41-odstotna. Akontacijo dohodnine skozi leto plačuje od vaše plače vaš delodajalec. Seveda v primeru, da ste redno zaposleni oziroma če je izplačevalec pri nakazilu prihodka obračunal akontacijo dohodnine. V dohodninski odločbi pa na davčni upravi izračunajo, ali jim še kaj dolgujejo ali vam bodo preveč izplačano dohodnino vrnili.

Katere olajšave mi pripadajo?

Splošna olajšava zdaj znaša 2.800 evrov in je namenjena vsem zavezancem, za katere drugi zavezanec ne uveljavlja posebne olajšave za v. d. č. Študentom in dijakom se prizna zmanjšanje osnove še za dodatnih 2.800 evrov, posebne osebne olajšave v višini 15 odstotkov (do zneska 25 tisoč evrov) pa so deležni še delavci na področju kulture in novinarji. Invalidi s 100-odstotno telesno okvaro so deležni 14.971 evrov osebnih olajšav, starostnikom po dopolnjenem 65. letu se bo zmanjšala letna osnova za 1.205 evrov, prejemnikom pokojnin iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja pa se prizna zmanjšanje dohodnine v višini 13,5 odstotka odmerjenega prejemka. Olajšava za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje je letos do 2.390 evrov na leto. Posebna olajšava za prvega in vsakega naslednjega v. d. č. znaša 2.066 evrov na leto. Olajšava se viša glede na število v. d. č. Študentom in dijakom se za obdobje, ko ga drug rezident uveljavlja kot v. d. č., ne prizna splošna olajšava.

Ali se mi še splača hraniti račune in katere?

Olajšav za različne namene, kot smo jih poznali v minulih dohodninah, ni več. Zavezanci tako ne morejo več uveljavljati računov za leposlovne knjige, zdravila, zdravstvene pripomočke ... Sicer pa tudi ne morete več uveljavljati tako imenovanih stanovanjskih olajšav. Davkarji pojasnjujejo, da so v ta namen zvišali splošno olajšavo z 2.521,82 evra na 2.800 evrov.

Ali moram tudi kapitalske dobičke napovedati v dohodninski napovedi?

Dobičke ob prodaji kapitala bomo letos zopet napovedovali do 28. februarja in se ne bodo šteli v splošno dohodninsko osnovo.

Kako lahko znižam davčno osnovo od kapitalskih dobičkov?

Pri napovedi za odmero dohodnine od dobička pri prodaji vrednostnih papirjev ne pozabite znižati davčne osnove s stroški ob pridobitvi vrednostnega papirja (davek na dediščine in darila, provizija borzni hiši ali družbi za upravljanje, provizija borzi in klirinško-depotni hiši) in ob njegovi odsvojitvi (provizije prej omenjenim hišam). Tako pri nakupu kot pri prodaji se upoštevajo stroški v višini odstotka vrednosti posla.

Kateri so sploh dohodki iz kapitala, ki jih moram napovedati do konca februarja?

To so obresti, dividende in dobiček iz kapitala, torej iz prodaje nepremičnin in vrednostnih papirjev ter investicijskih kuponov. Do 15. januarja je bilo treba prijaviti tudi dohodek iz najemnin. Pri domačih dividendah velja opozoriti, da je davek odtegnil že izplačevalec, zaradi česar se ne napovedujejo. Prijaviti pa je treba tuje dividende, in sicer vsak 15. dan po izteku četrtletja, v katerem so bile prejete.

Katerih dohodkov iz kapitala mi ni treba napovedati in zanje ne plačam davka?

Davka ne plačate pri dediščini ali darilih, če gre za prvi dedni red. Poleg tega ga ne plačate od dohodka iz življenjskega zavarovanja zaradi smrti osebe ali če imate zavarovanje sklenjeno že deset let. Davka ne plačujete tudi na nekatere obresti, recimo na obresti zaradi pozitivnega stanja na računu.

Kako so obdavčene bančne obresti in kje jih napovem?

Oprostitev obdavčitve obresti do višine tisoč evrov velja zgolj za tiste obresti, ki izvirajo iz bank in hranilnic s sedežem v Sloveniji oziroma EU (ne pa od kakšnega drugega posojila). Od obresti se dohodnina izračuna in plača na podlagi letne napovedi, ki jo morate vložiti do 28. februarja. Gre za napoved za dohodnino od dohodkov iz kapitala. V osnovo se vštevajo le obresti nad tisoč evrov. Če ste dobili manj, potem na napoved pozabite.

Kakšna je kazen, če ne napovem dohodkov iz kapitala?

Z globo 200 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, če v nasprotju z zakonom ne vloži davčne napovedi. Z globo od 400 do 1.200 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, če v davčni napovedi navede neresnične, nepravilne ali nepopolne podatke in s tem spravi davčni organ v zmoto.

Viri

Želim dodati članek | Spisek internetnih strani | www.bitnje.si | Peskovnik
Osebna orodja
Imenski prostori
Različice
Dejanja
Navigacija
notranje povezave
obvestila
Pripomočki