Meteorna voda v Zgornjih Bitnjah

Iz BitnjeWiki
Skoči na: navigacija, iskanje

Vsebina

Travniki - naravni zadrževalniki vode

18. februar 2008

Dne 7. 2. 2008 je v časopisu Dobro jutro izšel intervju z novinarjem, kjer sem opisal moje težave s poplavnim travnikom, ki ga imamo čez cesto.

Z ženo sva bila tudi pri kranjskem podžupanu g . Homanu, ki nama je zagotovil, da lastniki parcel ne bodo dobili gradbenega dovoljenja prej, preden ne odpeljejo vode s travnika in to s sistemom treh vrtin, ki bodo vso vodo – torej tudi tisto, ki se ob nalivih nateče na travnik in ne samo vodo s teh parcel - speljale v podzemlje.

11.2. 2008 sva bila tudi pri g. Ilcu z vodnega gospodarstva, ki nama je zagotovil isto. Narejen je projekt za tri vrtine in na travniku – Čečev travnik ga imenuje – bo speljana vsa voda v te vrtine. Po projektni dokumentaciji okoliške ne bi smele biti zaradi tega obremenjene s poplavami.

Do tu bi bilo vse v redu, če nas danes ne bi obiskal bodoči graditelj enega od dvojčkov na tem travniku in povedal , da bosta sosedom dvojčkom zgradila eno vrtino za njuno parcelo, ne pa tudi ostalih, saj ostali lastniki pravijo, da za vrtine nimajo denarja. Rekel je, da če nočemo biti v vodi, moramo pa sami prispevati delež za vrtine. Ko sva mu rekla, da bi moral vrtine financirati v celoti prodajalec zemlje Čeč iz razlike v ceni, ker je zemljo poceni kupil in drago prodal, je povedal, da tega sploh ne ve in da mu prodajalec sploh ni povedal, da ta travnik tolikokrat poplavlja. Da mu je lansko leto rekel, da je zato toliko vode, ker so bile to stoletne padavine in da je voda le enkrat na pet let. Mi pa vemo, da je lahko tri do petkrat na leto. Ni vedel, da travnik polni tudi voda iz Štajne, ki se preliva iz kanala od ceste proti samopostrežni. Da pa bi njegova vrtina požirala tudi vodo, ki pride iz Bitenj, je bil odločno proti, pa tudi njegov spremljevalec iz podjetja Geosonda ing. Oliver Pavc je podvomil, da bi ena vrtina to zmogla.

Povedal je tudi, da imajo nivo hiš z nivojem okolskih hiš (katerih? naše ali od g.Šubica ), morale bi biti v višini naše hiše, saj je naša najnižja, torej bi morali deliti usodo z nami. Torej bodo hiše v nivoju ceste, dovozi v nivoju ceste, pa tudi nasuli bodo potem v nivoju ceste, čeprav imajo v soglasju za gradnjo meteorne kanalizacije določeno, da je višina kote urejenega terena 20 cm nižje od obstoječe ceste. Torej bi morale najprej poplavljene novogradnje. To je pa malo verjetno!

Pogovarjali smo se o vrtinah, da bi morali za vrtine prispevati denar vsi, od katerih teče voda sedaj na ta travnik in da bi tu morala KS Bitnje tukaj kaj narediti. Prosim predsednika KS, da se oglasi pri nas, da mu pokažemo fotografije in mu dokažemo, da teče voda od cerkve in od tistih hiš okoli vsa mimo nas in Šubica na travnik. Na ta travnik teče tudi voda iz Štajne, Štajno pa mora urejati KS. Zato prosim KS Bitnje, da mi pri tej situaciji pomaga. Če graditelji na travniku to cev zamašijo, bo voda ob vsakem dežju v kopirnici in škoda zelo velika.

Da se ne bo delalo zopet po domače! Namesto treh - le ena vrtina. Ko bo dobil eden gradbeno dovoljenje, ga bodo čudežno še ostali in travnik nasuli do višine ceste in še čez, da ne bodo slučajno poplavljeni. Za meteorne vrtine naj bi prispevali sedaj mi, ki smo se prav tako zavedeni priselili pred dvanajstimi leti, voda pa teče na travnik že stoletja. V prvi vrsti naj to uredi tisti, ki si je zamislil travnik preurediti v zazidljive parcele. On (ali dotična ustanova) bi moral urediti travnik tako, da ne bi s prostorsko sprembo in namembnostjo ogrozil ostalih sosedov tega (Čečevega) travnika. Mi pa lahko prispevamo samo za svoj delež vode, ne pa za pol Bitenj vode, ki teče čez našo in Šubicovo zemljo na travnik.

Lep pozdrav Ravnikar Anton

Pripis:

G. Ilc z Vodnega gospodarstva nama je svetoval tudi, da na Upravni enoti pridobiva status stranke v postopku. To sva enkrat že zahtevala, ko je za gradbeno dovoljenje zaprosila stranka na parceli 56/15 K.o. Bitnje, pa sva bila zavrnjena. Vendar menim, da na podlagi zakona o graditvi objektov (ZGO-1-UPB1) 62. člen pod točko

  1. lastniki nepremičnin in imetniki služnostne oziroma stavbne pravice na takšnih nepremičninah, ki jih na podlagi vplivnega območja objekta, prikazanega z mejo v projektu za pridobitev gradbenega dovoljenja, določi pristojni upravni organ za gradbene zadeve;


Smo na vplivnem območju in bi morali biti mi ali vsaj Krajevna skupnost Bitnje stranka v postopku. KS je odgovorna za Štajno, ki poplavlja in tudi za ostale poplavne površine. Še enkrat poudarjam, da to niso poplave na 20 let, ampak poplavlja ob vseh jesenskih, pomladnih, pa tudi poletnih deževjih!


Prosim če mi poveste, kateri je ta pristojni upravni organ za gradbene zadeve, ki naj določi vplivno območje, da se obrnemo nanj, obenem vas pa tudi prosim, da pri izdaji gradbenega dovoljenja resnično proučite, če so bile vrtine narejene po narejeni študiji. Najprej vse tri vrtine, potem gradbeno dovoljenje!

Lep pozdrav
Ravnikar Anton in Slavka

Odgovor

Pozdravljeni,

o problemu, ki ga opisujete, je že tekla beseda z g. Ilcom in odgovornimi na Mestni občini Kranj.

Vaše ugotovitve so verjetno pravilne in svet KS tudi podpira zagotovilo g. Homana, da se lahko gradi samo pod pogojem, da bo urejeno odvodnjavanje. Prav tako kot vi vemo, da omenjeno področje ni poplavljeno samo enkrat na pet let pač pa večkrat letno. Na to smo tudi že opozorili ustrezne službe (Mestno občino Kranj in ARSO). Strinjamo se z vami, da je vaša dolžnost odvesti samo meteorno vodo iz vašega zemljišča in ne tudi iz tujih zemljišč. Projekt fekalne in meteorne kanalizacije pa bo poskrbel za odvodnjavanje meteorne kanalizacije iz javnih površin, to je iz cest.

Popravil bi vas samo v delu, kjer omenjate, da Štajno vzdržuje krajevna skupnost. Štajne ali katerekoli druge vode v Bitnjah ne vzdržuje krajevna skupnost, temveč ARSO. Sicer pa tudi vsa vzdrževalna dela na področju krajevne skupnosti Bitnje od 1. 1. 2008 izvaja Mestna občina Kranj (na spletni strani KS Bitnje najdete telefonske številke odgovornih oseb kot tudi telefonski imenik zaposlenih na MOK: (Kontakti tekoče vzdrževanje in Telefonski imenik MOK).

Ugotovitve glede omenjenega problema so:

  1. Štajna je problem Bitenj že desetletja.
  2. Investitorji niso dolžni (tudi bivši lastnik Čeč) reševati Štajne, ampak le meteorne vode, ki nastanejo na zemljiščih lastnikov – rešitev z vrtinami.
  3. Štajno mora reševati ARSO v povezavi z regulacijo potoka Žabnica, projekti so izdelani že pred dvajsetimi leti, a neuresničeni.
  4. KS vseskozi in tudi še danes, pritiska na izvedbo sanacije Štajne. Premiki na tem področju so, dokaz je potrjen projekt regulacije potoka Žabnica in sanacije Štajne na monistrstvu za okolje. De ne bo Štajna več poplavljala, morajo žal lastniki počakati na izvedbo projekta, do tedaj pa potrpeti. KS pri tem nima več kaj storiti.

Pripravil:
podpredsednik KS Bitnje
Branko Mesec

Ponovno dopis Ars Ravnikar

Hvala za takojšen odgovor.
Štajna nam ne grozi, vendar ste se razpisali o njej, ker ni več v vaši pristojnosti.
Nam grozi voda z zahodne strani - iz Bitenj, ki pa je niste niti omenili, samo prav ste mi dali, ta voda pa je v vaši pristojnosti. In ta voda teče po cevi pod cesto na travnik. To je problem. Pogovarjal sem se z domačini, ki so povedali, da ta voda teče na travnik že stoletja. Prej je tekla čez makadamsko pot, ki je bila v privatni lasti, ko pa so cesto nasuli in asfaltirali, so vodo speljali na travnik po cevi pod cesto. Ta voda je problem novograditeljev. Če te vode ne bodo strokovno upoštevali, bo pa naš problem.
Lep pozdrav Ravnikar

Odgovor KS

Spoštovani,
v tem dopisu omenjate, da je voda iz zahodne strani naš problem in da smo se razpisali samo o Štajni, ki ni naš problem.
V odgovoru smo zapisali - citiram: "Štajne ali katerekoli druge vode v Bitnjah ne vzdržuje krajevna skupnost, temveč ARSO. Sicer pa tudi vsa vzdrževalna dela na področju krajevne skupnosti Bitnje od 1. 1. 2008 izvaja Mestna občina Kranj."
Vse, kar se tiče kakršnekoli vode v Bitnjah je v pristojnosti drugih služb (ARSO, MOK). KS Bitnje pa je s problemom meteornih voda vse te službe tudi že seznanila.

Zunanje povezave

Ključne besede

Želim dodati članek | Spisek internetnih strani | www.bitnje.si | Peskovnik
Osebna orodja
Imenski prostori
Različice
Dejanja
Navigacija
notranje povezave
obvestila
Pripomočki