Finance:Milan Kučan je učil mlade levičarje

Iz BitnjeWiki
Skoči na: navigacija, iskanje

Kako nekdanji predsednik Slovenije Milan Kučan vidi Slovenijo in njen razvoj? Se je odločil, da se bo vpletel v predvolilno tekmo?

F07DO kucan milan ihxn.1212609422.jpg

Mladi forum Socialnih demokratov (SD) je včeraj organiziral javno tribuno z naslovom Slovenija na razpotjih. Glavni gost je bil nekdanji predsednik Slovenije Milan Kučan.

"Vsi govorijo o visoki gospodarski rasti, nihče pa se ne vpraša, kakšna je cena zanjo, sociološka, ekološka, etična. Slovenija bi lahko, kot zgodovinsko neobremenjena država in predsedujoča EU, prišla na dan z idejami, novimi paradigmami."

KOMENTAR FINANC: Gospodarska rast je temeljni pogoj za urejanje socioloških, ekoloških in drugih razmerij. Predsednik je zamenjal vzrok in posledico. Slovenija pa nikakor ni zgodovinsko neobremenjena država, saj se ves javni diskurz vrti okoli razprave o partizanih in domobrancih.

"Nivo znanja lahko dvigne le kakovosten javen izobraževalni sistem. Nič nimam proti zasebnemu šolstvu, vendar pa je to lahko le dopolnitev. Samo elita, ki si ga lahko privošči, nivoja sama ne more spraviti na višjo raven."

KOMENTAR FINANC: Je raven znanja pomembnejša kot raven zdravstva, davčnega sistema in delovanja trga? Vsekakor pa lahko zlasti konkurenca na področju izobraževanja, ki se bo pulila za učence, pripomore k dvigu kakovosti. In visoke izume bi lahko prinesla samo elita.

"Varstvo okolja postaja že kar politična parola, izgubilo je pomen, tako kot pozdrav dober dan, čeprav je okolje in to, kar počnemo z njim, za nas ključno. Poleg tega danes o posegih v prostor odloča predvsem kapital."

KOMENTAR FINANC: Zakaj v Ljubljani ne moremo podreti razsutega in nevarnega, a spomeniško zaščitenega Kolizeja, če kapital odločal o posegih v okolje?

"To, da bolje poznamo Balkan od drugih, je danes samo še delno res. Naša prednost je skopnela, ne povsem, vsekakor pa precej."

KOMENTAR FINANC: Drži.

"Velikokrat se sliši, da se je Slovenija na plebiscitu odločila za kapitalizem. To ni res, takrat nismo odločali za ali proti njemu, temveč je rezultat pokazal, da takratna oblika socializma ni bila primerna, saj ni obrodila želenih sadov."

KOMENTAR FINANC: Drži, odločili smo se predvsem proti komunizmu. Ker odločitev ni bila popolna, si danes še vedno nismo edini, kaj si sploh želimo.

"Po izgubi trgov nekdanje Jugoslavije so usmeritev na zahod dosegla vodstva naših paradnih podjetij, in ne politiki ali politika."

KOMENTAR FINANC: Drži. Ta politika je do leta 1996 delovala pozitivno in je bila koristna. Toda politika je zagotovila povprečnost, saj je menedžerje ščitila. Če jih ne bi, bi bili bolj izpostavljeni tuji konkurenci in bi bili rezultati v podjetjih bistveno drugačni. Zaradi ščitenja politike po letu 1996 se je gospodarstvo uspavalo.

"Socialne države ne razumem kot darilo, odpustek tistim, ki jih je surovi kapitalizem najbolj prizadel. Zato mora solidarnostna državna pomoč ostati res samo za tiste, ki si sami ne morejo pomagati."

KOMENTAR FINANC: Izjava, ki je presenetljiva za levičarja. Če želimo imeti delujočo socialno državo, naj ta pomaga tako subjektivno prizadetim (na primer invalidom) kot tudi objektivno prizadetim, a s časovnimi omejitvami pomoči (zdrava delavka tekstilnega podjetja v stečaju).

"Socialno državo sestavlja mozaik javnega šolstva in zdravstva ter skrbi za okolje."

KOMENTAR FINANC: Drži. Dodali bi še primerno pokojnino.

"Vzrok inflacije niso zunanji vplivi, kot trdi zdajšnja oblast, ampak jo povzroča odsotnost dobrih potez te vlade."

KOMENTAR FINANC: Drži do te mere, kolikor je inflacija posledica monopolov in nedelovanja trgov, od katerih pa jih je bilo veliko ustvarjenih pod prejšnjimi vladami.

"Sprejeti sklepi v DZ so neresni, na primer, da naj se v 30 dneh pripravijo predlogi zakonov. Tudi retrogradno reševanje problemov je nesmiselno, tak predlog ne bo vzdržal niti resne razprave."

KOMENTAR FINANC: Zakone se seveda da pripraviti v 30 dneh, toda ne pred iztekom mandata.

"Preganjanje bogatašev je selektivno, kar je problem. Naši niso problematični, vaši pa. Če so tajkuni res težava, potem ločevanja ne sme biti."

KOMENTAR FINANC: Šrota, Bavčarja, Kordeža, Valanta ... bi si težko lastila tako levica kot desnica. So tajkuni, zaradi lastnih koristi povezani z obema stranema političnega spektra.

"Gospodarstveniki se v Forum 21 niso vključevali zaradi privatizacije podjetij. Za to Foruma ne potrebujejo."

KOMENTAR FINANC: Nasprotno, menedžerji so se v Forum 21 vključevali ravno zaradi privatizacije, ki pa so jo preimenovali v menedžerski odkup, ker se tako bolje sliši.

"Zame je kazanje s prstom na nekatere civilno-družbene organizacije, na primer Forum 21, Kosovo komisijo, Mediawatch, varuhinjo človekovih pravic in podobno, impotenca politike."

KOMENTAR FINANC: Milan Kučan je politik, celo življenje je bil politik, ne more se sedaj sklicevati na civilno družbo in se skrivati v svojem forumu. Logika, da so napadi nanj politični, on pa ni politik, ne pije vode. Tako kot Hillary in Obama, ki ne skrivata, da sta politika, sta tudi Janša in Kučan izključno politika.

"Slovenija uspešno pelje predsedovanje, čeprav je treba vedeti, da ga ni dobila v zadnjih štirih letih."

KOMENTAR FINANC: Hvala za kompliment, kako se Slovenija predstavlja EU.

"Mediji so bili za politiko vedno privlačno darilo. Vsi si namreč želijo, da bi bila njihova javna podoba lepa in politika tu ni nobena izjema. Ima pa poleg tega še moč pritiska in kapital."

KOMENTAR FINANC: O tem ima nekdanji predsednik zagotovo veliko povedati iz svojih dolgoletnih političnih izkušenj.

"Odstavitev Janeza Markeša, vsaj če veljajo dostopni argumenti, se mi ne zdi samo nespodobna, temveč vredna tudi politične obsodbe. Enako kot tega tudi ne razumem uvajanja enotirnega sistema na Večeru in zaviranja nekdanjih magovcev."

KOMENTAR FINANC: Pravica lastnika je, da določi urednika, ki mu ustreza. Je pa seveda poslovna kultura, da je pri imenovanju urednikov transparenten. Bi pa lahko Kučan osebno vprašal Boška Šrota za razloge zamenjave, navsezadnje sta že lani poleti prav prijateljsko kosila v Dalmaciji.

Na javni tribuni je bilo približno 70 udeležencev, med bolj znanimi smo opazili vodjo poslanske skupine SD Mirana Potrča, profesorico na ljubljanski ekonomski fakulteti Metko Tekavčič in igralko Jerco Mrzel. Publika je nekdanjega predsednika med drugim vprašala:

"V Financah priporočam berite serijo 10 razmislekov Jožeta P. Damijana, nekdanjega ministra za razvoj. Moram povedat, da se z večino napisanega strinjam. Zanimivo je, da to piše človek, ki je bil po funkciji razvojni minister v Janševi vladi."

"Z Borutom Pahorjem se strinjam, da se sposobnih strokovnjakov ne menja, tako kot to počene sedanja oblast in bo še počela vse do volitev."

Kaj pričakujete od volitev in volilne kampanje?

"Veliko ali pa malo. Od kandidatov pričakujem, da mi bodo znali v nekaj točkah povedati, kaj lahko spremenijo na bolje."

Ali pričakujete predvolilno koalicijo na levici?

"V tem trenutku to ni realno, bi pa to bilo posnemanje že videnih rešitev na primer Demosa."

Tako je Kučan govoril včasih
V arhivu smo poiskali izjave, kako se je nekdanji predsednik odzival na takrat aktualne probleme.
O REFORMAH
"Pot postopnih sprememb in krepitev sposobnosti prilagajanja države je prava pot in ni nobene potrebe po globokih reformah."
Vir: STA, 21.04.2006, na obisku pri poslancu Bojanu Kontiču
O NARODOVI SUBSTANCI
"Če razprava in odločitev glede pivovarne krepi to nacionalno substanco, je to seveda nacionalni interes," je dejal predsednik in ob tem poudaril, da pa se nacionalni interes vseeno ne pokriva s kapitalskim interesom.
Vir: TV Slovenija, 15.01.2002
BANČNA PRIVATIZACIJA
"Lastninjenja bank si nisem predstavljal tako, da bi bodoči lastniki šli v to isto banko po kredit in potem s tem kreditom kupili lastniške deleže. Kapital mora v banko priti od drugje, kupec mora ponuditi realen denar."
VIR: Mladina, ŠT. 51, DECEMBER 2001
O NARODU DELODAJALCEV
Napačno poenostavljanje pa je, tako Kučan, da ko bomo imeli visoke plače, nam bo vseeno, kdo je lastnik podjetij. To ne drži, saj je slovenski interes tudi, da postanemo narod delodajalcev, ne le delojemalcev, je še dodal nekdanji predsednik.
Vir: STA, 7.09.2004
O MATERIALNI SUBSTANCI
"Nesporen nacionalni interes mora tako biti tudi ohranjanje in krepitev materialne substance slovenstva."
Vir: STA, 26.09.2002
POLITIKA KOT UMETNOST
"Mislim, da je dozorel čas, ko je v Sloveniji politiko potrebno razumeti kot umetnost delanja za javno dobro. Da je napočil čas za samorefleksijo, za razmislek o tem, da je v politiki potrebna etika. Eno in drugo ni mogoče brez določenih političnih izkušenj, brez kilometrine in brez politične volje. Ljudje, ki so ustanovili Zares, torej novo politično stranko, imajo po moji sodbi obojega dovolj."
Vir: POP TV, 8. oktobra 2007
O ČLANSTVU V FORUMU 21
"V času nacizma so Judom pripenjali rumene zvezde, zdaj pa članom foruma pripenjajo oznako Forum 21 in s tem naj bi bilo povedano, da je to nekaj slabega in slabševalnega," je dejal Kučan.
Vir: STA, 21.04.2006, na obisku pri poslancu Bojanu Kontiču
O DOMAČIH KAPITALISTIH
Lastništvo je pomembna stvar, njegovega pomena sicer ne bi aboslutiziral, a z lastnino je povezana vrsta občutljivih razmerij, ki niso samo finančna. Ne gre samo za to, ali ohranimo domače kapitaliste in domači menedžment, kar sodi k normalni strukturi sodobne družbe, gre tudi za to, kakšni so odnosi znotraj podjetij in kakšen jezik uporabljamo
Vir: FINANCE, št. 230, 2.12.2002

Viri

Osebna orodja
Imenski prostori
Različice
Dejanja
Navigacija
notranje povezave
obvestila
Pripomočki