Direndaj 2008/Skoraj štiristo ustvarjalcev prihodnosti

Iz BitnjeWiki
Skoči na: navigacija, iskanje

Vsebina

Skoraj štiristo ustvarjalcev prihodnosti

Pisati o sedanjosti in prihodnosti ali o obujanju in vračanju preteklosti? Tako smo tehtali, ko smo se odločali med petim Direndajem v Bitnjah ter Zoisovim tednom v Predosljah. Ker smo pred časom pozorno prebrali delo Lidije Slana Brdo pri Kranju, ki je izšlo pred dvanajstimi leti, smo v napovedi, da bomo lahko občudovali nova Zoisova oblačila in poskusili Zoisovo pojedino, pogrešali napoved o prikazu kmečkega upora na Gospodični Brdo. Ker so kmetje v Predosljah in na Suhi še lani pripovedovali, kako so ravnali novodobni brdski gospodarji z njimi, smo se raje odločili za Direndaj. Kljub vsem prizadevanjem namreč še nismo mogli dobiti podatkov, ali so z lanskega posveta o vrnitvi zemlje izšli kot Zoisovi vodje upora ali kot samozavestni lastniki vrnjenih zemljišč. Skoraj 400 udeležencev je prejelo namesto vstopnice vrvično zapestnico s kroglico. Z njo so lahko vstopili na otroško veselico na igrišču v Spodnjih Bitnjah. Ta prisrčna novost je krasila celo ročici tri mesece stare Zale Ziherl in osem mesecev starega Žiga Juratovca iz Bitenj, pa tudi 77 let in pol starega Tineta Šifrerja iz Žabnice, ki je pripeljal na Direndaj vnučko Ano. Slednji je obiskoval osnovno šolo tri leta v Kraljevini Jugoslaviji, tri pa nemško med II. svetovno vojno. Potem so se trije bratje razšli vsak na svojo stran. Da bi se kdaj igrali, se ni mogel spomniti.

Štirinajsta postaja

Bitenjski Direndaj je imel tokrat trinajst uradnih ustvarjalnosti in tekmovanj ter štirinajsto, ki se tudi spodobi za tako priložnost, brezplačno kosilo za sodelujoče otroke. Z različnimi slastnimi mesnimi jedmi je tudi tokrat postregel bitenjski mesar Brane Oman s sodelavci. Kosilo je bilo potrebno zaslužiti. Najmanj z ogledom osem let stare, lepo negovane koze Majčevih ali z božanjem teličkov in ovc ter spoznavanjem raznovrstnih kmetijskih pridelkov, žit in vrtnin, ki so jih pridelali Vilfanovi. »Letos nekoliko kasnijo,« je omenil Franci. Predno so otroci pristopili k ustvarjalnim dejavnostim, ali pa med njimi, so se lahko posladkali v Babiškem kotičku, kjer so jim Marica Mesec, Mara Pečnik, Marta Predikaka, Anka Hafner iz DU Žabnica ponudile doma pripravljene krhke flancate, bobe, piškote in čokoladne kroglice. Drugo leto bodo ponudile izvirno bitenjsko slaščico, so obljubile.

Nogometaši pospravljajo

Košarka

Predsednik KS Bitnje Boris Oblak je bil vesel, da so v tokratnem Direndaju sodelovala vsa društva in organizacije iz krajevne skupnosti. Upa, da bodo igrišče manjkrat obiskali premalo vzgojeni mladeniči in mladenke, ki žal za sabo pustijo poškodovana igrala in najrazličnejše odpadke. Še dobro, da so se nogometaši odločili, da ga bodo redno pospravljali. Z okrog osemdesitimi sodelujočimi pripravljalci prireditve ter desetino najbolj aktivnih med njimi, je bil vesel obiska podžupana Igora Velova z družino, ki so dobili zapestnice okrog 150. mesta. Igor je včasih tu igral nogomet v Bitnjah, vesel pa je bil tudi številne družbe za njuna otroka. Primož Bajželj upa, da bo padlo nekaj več občinskih evrov v krajevno blagajno za izvedbo vseh kulturnih in drugih prireditev v Bitnjah. »Najmanj toliko, kot jih je kranjska komunala namenila Zoisovemu tednu,« pa je naša želja.

Nič ni mogoče

Še pred osmimi leti smo lahko slišali, da v teh vaseh, razen gasilcev, ni mogoče ničesar organizirati. Mateja Arhar, Mojca Mavec, Tatjana Muraja Oblak, Nataša Hafnar in druge sogovornice so odkrile, da so najbolj hvaležna skupina otroci. Ure pravljic so bile letos po treh letih odlično obiskovane. Ugotovile pa so, da je potrebno določiti dneve v mesecu ali datum v letu in se tega držati. Potem se vse samo širi. K sodelovanju pa je potrebno pritegniti tudi starejše izkušene, dela voljne krajanke.

Odpoved PP vrečkam

»Vsaki družini podarjamo ekološko vrečo za družinsko srečo,« sta vabili k slikanju tekstilnih vrečk Duša Jeršin in Marija Tiringer. Nad sto družin se bo odslej lahko v trgovinah odreklo PVC, PP in podobnim vrečkam in tako aktivno skrbelo za bolj zdravo naravo. Priznati moramo, da sta bili najbolj oblegani, da je tako rekoč zmanjkalo večino barv, barvic in črtal ter, da je bilo neštetokrat mogoče slišati: »Neverjetno, kakšno domišljijo imajo otroci!« Le ena domišljena poteza je dala tri daljnosežne rezultate. Vesela jih bo tudi sokrajanka dr. Lučka Kajfež Bogataj. Hama perlice, volnene niti in glina so sproščale pri otrocih vseh starosti, ki jih v Bitnjah ni malo, druge plati domišljije. Prve so omogočale izoblikovati nepoznane barvne kombinacije na predlogah. Druge so z nasveti Magde Zore omogočile enostavno tkanje raznobarvnih trakov. Slednje pa do pod mentorstvom Janje Proj pokazale, da znajo otroci oblikovati ubogljivo glino v najrazličnejše posodice in okraske. Zelo ponosno so vse narejeno potem nesli domov.

S harmoniko na pot

Razpoložena voditeljica Branka Smole je bila prav dobre volje, ko je k mikrofonu najprej povabila Brigito Ziherl, ki že devet let, na željo očeta Boruta, dobro igra diatonično harmonilo. Zakaj? Zato, da so potem številne deklice in dečki v pravih taktih lahko dobili pri frizerki Nataši priljubljene, čim bolj skuštrane in raznobarvne pričeske ter, da so se lahko po mili volji ličili. Pa tudi zato, da so mladi živahneje poganjali brentače in natančneje zadevali tarče, ki so jih pripravili gasilci pod vodstvom mentorice gasilk Kristine Vilfan. Glasba je bila v pomoč celo številnim mladim nogometašem, balinarjem in košarkarjem. Ne nazadnje, pa je zagotovo tudi ekipam v odbojki na mivki Voslly, Kingsi, Potica tim, Naklanci, Arhar tim rezala bolj močne udarce. Arharjevi so zmagali. Radi zapišemo, da so prav vsi mladi športniki prejeli kolajne in, da so jih ponosno razkazovali staršem in prijateljem. Čarovnik Brane je imel največ opazovalcev, pripovedovalka pravljic in pevka Mojca Kepic pa dovolj zvestih poslušalcev in soigralcev. To sicer berete teden dni potem, ko se je vse to odvijalo ob lepem vremenu sredi zelenih Spodnjih Bitenj. Že kmalu po koncu Direndaja sredi popoldneva pa so lahko številni prebirali sporočila, ki so jih zaupali v dostavo golobom pismonošem Marjana Dagarina, ml. iz Zgornjih Bitenj. Golobom, ki zmorejo v tričetrt dneva preleteti pot od Skopja do doma.

Vložki v prihodnost

Radi poudarjajo, svetujejo in ponavljajo, da se na mladih svet gradi. Po videnem in doživetem na petem Direndaju, bo v Bitnjah vsako leto lepše živeti. Imamo čudovito, ustvarjalno mladež in skupino zagnanih gospa in gospodov, ki delovno širijo njegovo dobro ime in razumevanje med krajani. Tega pa bo s srečanjem s starši na začetku šolskega leta v vrtcu še utrdila še vodja vrtca Biba Marjana Jekovec s sodelavkami.

Besedilo in foto:
Stanislav Jesenovec
Osebna orodja
Imenski prostori
Različice
Dejanja
Navigacija
notranje povezave
obvestila
Pripomočki