DU Bitnje - stražišče:Problematika KS Bitnje
Iz Društva upokojencev Bitnje Stražišče so nam poslali naslednja vprašanja:
- Problematika KS Bitnje - vprašanja v pdf datoteki
Vsebina |
Odgovor
Spoštovani.
KS Bitnje tarejo več kot trije veliki problemi, katerih čas za rešitev je lahko zavit v meglo za tiste krajane v Bitnjah, ki jih krajevni problemi do sedaj niso zanimali ali pa se v razreševanje le teh do sedaj niso želeli vključiti. Veseli nas, da se vaše društvo kot civilna družba želi vključiti v reševanje problematike kraja v katerem živimo in obremenjuje tako starejšo kot mlajše generacije. V nadaljevanju vam želimo podati nekaj odgovorov na vprašanja iz vašega pisma.
IZHOD NA GLAVNO CESTO
KS Bitnje je že pred sedmimi leti podala predlog Ministrstvu za promet in zveze za zmanjšanje bremenjenosti magistralne ceste Kranj-Šk. Loka. Predlagali smo, da se zgradi nova cesta iz Kranja ob železniški progi do Šk. Loke za tranzitni promet, ki bi razbremenila sedanjo cesto, ta pa bi služila le za lokalni promet. Poleg tega smo od Mestne občine Kranj (MOK) zahtevali izgradnjo prehodov za pešce pri avtobusnih postajah.
Prehod za pešce je pri avtobusni postaji v Srednjih Bitnjah že zgrajen, gradnja prehodov za pešce pri avtobusnih postajah v Zgornjih in Spodnjih Bitnjah pa je planirana v letu 2009, za kar so že zagotovljena finančna sredstva v proračunu MOK. Seznanjeni smo tudi, da je Ministrstvo za promet in zveze dalo v izdelavo idejni projekt nove ceste Kranj-Šk. Loka ob železniški progi, čas gradnje pa še ni določen.
Svet KS Bitnje zagovarja ukinitev tranzitnega prometa na obstoječi cesti Kranj-Šk. Loka in to, da ta cesta služi le za lokalni promet. Le tako lahko pričakujemo razbremenitev te ceste in zagotovimo znosno življenje krajanov Bitenj ob njej.
KANALIZACIJA
Nekatere trditve v vašem pismu, ki se tičejo kanalizacije niso točne ali celo zavajajoče. To kaže na vašo neinformiranost, ki je posledica tega,da vas do sedaj problematika čiščenja in odvajanja odpadnih voda ni zanimala. Na tem mestu ne bom pojasnjeval celotne zgodovine reševanja tega problema, ker je bilo o tem vse napisano v Informatorju (glasilu KS Bitnje), na vabilih na javno obravnavo projektov kanalizacije, na spletni strani KS Bitnje in tudi v Glasu Gorenjske.V tem odgovoru na vaše pismo, želim izpostaviti nekaj ključnih dejstev:
- Prvi projekt za gradnjo kanalizacije v Bitnjah, Žabnici in Šutni je bil izdelan leta 1990, ki pa se ni uresničil, ker ni imel ustrezne prioritete v občini, prednost pri gradnji je namreč imelo kanalizacijsko omrežje v samem mestu Kranj.
- Pogovorov z Občino Šk-Loka je bilo več, vendar dogovora za priključitev na njihovo čistilno napravo ni prišlo, ker je občina Šk.Loka postavljala za občino Kranj nesprejemljive pogoje, tako glede višine sovlaganja v gradnjo nove čistilne naprave v Šk. Loki, kot višine cene čiščenja odpadne vode.
- Kmalu po letu 2000 je Mestna občina Kranj izdelala in sprejela Operativni program odvajanja komunalne odpadne in padavinske vode na območju MO Kranj za obdobje 2007 do 2017. Sprejeti program zajema tudi gradnjo fekalne in meteorne kanalizacije v Bitnjah, Žabnici in Šutni v obdobju med letom 2010 oz. 2012 do leta 2015 oz. leta 2017.
- Vzporedno s tem je uspelo KS izposlovati pri MOK izdelavo novih projektov za gradnjo fekalne in meteorne kanalizacije, ki vključujejo tudi zamenjavo dotrajanih salonitnih vodovodnih cevi. Projekti so bili izdelani in obravnavani na javnih obravnavah v KS v mesecu juniju letos. V zaključni fazi je tudi podpisovanje služnostnih pogodb z lastniki zemljišč, preko katerih bodo potekali kanalizacijski vodi. Vendar moram ob tem povedati, da niso vsi krajani Bitenj in Žabnice navdušeni nad gradnjo kanalizacije, saj še vedno, kljub dvomesečnim pogajanjem z njimi, štirje lastniki zemljišč niso podpisali služnostnih pogodb, s katerimi dovoljujejo prekop po njihovem zemljišču. Podpis služnostnih pogodb je pogoj za sprejem Odloka o podrobnem prostorskem načrtu za gradnjo komunalne infrastrukture v naseljih Bitnje, Žabnica in Šutna, kar je pa hkrati pogoj za kandidiranje na finančna sredstva iz evropskih kohezijskih skladov.
- Po že zgoraj omenjenemu operativnem planu gradnje, je bila planirana gradnja kanalizacije v letih med 2010 oz. 2012 do leta 2015 oz. 2017. Ker smo smatrali, da je predvideni rok nesprejemljiv za nas krajane Bitenj in Žabnice, je Nestrankarska lista za KS »Sorško polje« preko občinskega svetnika g. Jožeta Lombarja, vložila amandma na svet MOK s predlogom, da se gradnja kanalizacije v Bitnjah in Žabnici prestavi v obdobje do leta 2010 oz. 2012. Mestni svet je amandma sprejel, kar pomeni, da se bo gradnja pričela v letu 2009 in končala do leta 2012. Poudarjam pa, da nevedini roki veljajo le v primeru, da še zadnji štirje lastniki zemljišč, ki jim ni do rešitve odvajanja odpadnih voda iz njihovih stanovanjskih hiš in v vseh navedenih naseljih, podpišejo služnostne pogodbe.
- Ker je predračunska vrednost izgradnje kanalizacije na našem področju 11,6 milijonov EUR, je eden izmed virov financiranja gradnje tudi iz t.im. okoljevarstvene takse. Zato smatram, da je vaša pobuda za ukinitev okoljevarstvenih taks v tem trenutku neumestna oz. škodljiva. Načrtovana gradnja kanalizacije, ki je tik pred nami, je po splošnem in tudi mojem prepričanju tako velika pridobitev za naš kraj, da bi bila velika škoda igrati se s pomembnim virom financiranja tega projekta.
ULICE
Za ulični sistem je KS pripravila predloge in s tem seznanila MOK že leta 2005. Vsi podatki so dosegljivi v zapisniku, ki je objavljen na spletni strani KS Bitnje. Podatki pa so bili tudi že objavljeni v krajevnem Informatorju. MOK je uvedbo uličnega sistema po vseh KS dala v svoje razvojne plane, kjer je upoštevala tudi naše predloge.
V vseh primerih KS že izvaja vse potrebne aktivnosti oziroma je aktivnosti že pripeljala do take točke, da jih je prevzela MOK ali celo izvajalci. Zato smatramo, da je KS svoj delež že opravila. V kolikor se vam zdi, da še bi bilo potrebno kakšno aktivnost spremeniti in imate za to pripravljen predlog, pa vas pozivamo, da se s predlogi obrnete direktno na MOK na Tatjano Kocijančič oziroma na podžupana za krajevne skupnosti Bojana Homana.
Za v bodoče bi vas prosili, da pripombe in predloge pošljete v elektronski obliki, tako da jih lahko kar v originalni obliko pošljemo naprej. Prav tako vas prosim, da si ogledate informacije, ki so objavljene v krajevnem informatorju in na spletni strani, saj že vsebujejo odgovore na marsikatero vprašanje. Na spletni strani najdete tudi vse zapisnike sveta KS Bitnje kot tudi predvidene datume sej sveta.
Seje sveta KS so javne (razen kadar svet odloči, da je kakšna točka tajna), tako da jih lahko obiskuje vsak krajan. Obiskovalci pa nimajo možnosti odločanja. Datumi za predvidene seje so objavljeni na spletni strani, kjer so objavljeni tudi vsi popravki oziroma morebitne spremembe. Naslednja seja je predvidena 22. 5. 2008 in glede na to, da so seje javne, se je seveda lahko udeležite tudi vi. Če pa imate za sejo kakšno vprašanje ali predlog, pa nam tega predhodno (najkasneje 14 dni pred sejo) pošljite preko elektronske pošte na naslov . Če predloga ne bomo prejeli pravočasno, ga ne bomo mogli uvrstiti na dnevni red.
Za predloge in pripombe se vam najlepše zahvaljujemo in vas lepo pozdravljamo.
Boris Oblak, predsednik sveta KS Bitnje |
Branko Mesec, podpredsednik sveta KS Bitnje |
Želim dodati članek | | Spisek internetnih strani | | www.bitnje.si | | Peskovnik |