Kronika PGD Bitnje - 1998

Iz BitnjeWiki
(Primerjava redakcij)
Skoči na: navigacija, iskanje
Vrstica 60: Vrstica 60:
 
Iz članske knjige je razvidno, da se je 26.2.1928 vpisalo 74 članov, vendar so nekateri že v letu 1928 odstopili, ker niso plačali članarine. Izbrisan in izključen je bil en član. Skupno se je število zmanjšalo za 29 članov. Ostalo je še 45 članov, ki se vodijo kot ustanovni člani.
 
Iz članske knjige je razvidno, da se je 26.2.1928 vpisalo 74 članov, vendar so nekateri že v letu 1928 odstopili, ker niso plačali članarine. Izbrisan in izključen je bil en član. Skupno se je število zmanjšalo za 29 članov. Ostalo je še 45 članov, ki se vodijo kot ustanovni člani.
 
<br>V času od leta 1929 do leta 1939 se je na novo vpisalo 19 članic in 34 članov.
 
<br>V času od leta 1929 do leta 1939 se je na novo vpisalo 19 članic in 34 članov.
 
+
<br>Statistični popisi pa v presledkih prikazujejo naslednje stanje članstva od leta 1957 do leta 1997
 +
{| border=1
 +
!'''na dan 31.12 leta'''
 +
!'''člani'''
 +
!'''članice'''
 +
!'''mladina'''
 +
!'''pionirji'''
 +
!'''rezervni'''
 +
!'''zaslužni'''
 +
!'''skupaj'''
 +
|-
 +
|1957
 +
|70
 +
|24
 +
|13
 +
|0
 +
|1
 +
|108
 +
|-
 +
|1975
 +
|80
 +
|7
 +
|16
 +
|13
 +
|67
 +
|193
 +
|-
 +
|1987
 +
|78
 +
|24
 +
|16
 +
|24
 +
|109
 +
|251
 +
|-
 +
|1997
 +
|170
 +
|43
 +
|13
 +
|19
 +
|1
 +
|246
 +
|
 +
|}
 +
Da bi društvo imelo možnost nadaljnjega razvoja je v letu 1962 sprejelo v svoje vrste prve pionirje. Za strokovno pripravo pionirjev, ki so se udeležili pionirskih kviz tekmovanj v Kranju, Šk. Loki in na Bledu, je najprej skrbel takratni tajnik društva SORČAN STANE. Nato so uspešno delo s pionirji nadaljevali še STARE MARJAN in še vrsta drugih članov OU,ki so bili v društvu zadolženi za delo s pionirji in mladino. Iz pionirskih ekip so se razvile uspešne mladinske desetine so za društvo priborile celo vrsto pokalov in priznanj.
 
==Seznam načelnikov, predsednikov, tajnikov, blagajnikov, poveljnikov in predsednikov nadzornega odbora od  ustanovitve do danes==
 
==Seznam načelnikov, predsednikov, tajnikov, blagajnikov, poveljnikov in predsednikov nadzornega odbora od  ustanovitve do danes==
 
==Lastninjenje društvenega premoženja==
 
==Lastninjenje društvenega premoženja==

Redakcija: 20:04, 20. januar 2008

Vsebina

Nagovor

Spoštovane gasilke, gasilci, krajani


Gasilska organizacija ima v Sloveniji že več kot 130 let dolgo tradicijo in zgodovino kot prostovoljna humana organizacija za pomoč ljudem v nesreči v sistemu zaščite in reševanja. V teh 130je gasilstvo vedno skrbelo za požarno varnost v svojem okolju, tehnično opremljenost gasilstva, izobraževanje, operativno, preventivo, skrbelo za članstvo – zlasti za mlade ter kulturne dejavnosti na vasi. Tem nalogam in smernicam gasilske organizacije je uspešno sledilo tudi PGD BITNJE, ki letos praznuje lep in častitljiv jubilej to je 80 let delovanja. Praznovanje 80- letnice pa je še lepše, saj ga praznujemo v samostojni Sloveniji in v novi GASILSKI ZVEZI MESTNE OBČINE KRANJ. 80- letnico delovanja društva praznujemo s številnimi lepimi uspehi, tako na področju dela operative, izobraževanja, preventive, dela z mladimi, skrb za tehnično opremljenostjo ter lepo urejenimi gasilskim domom, ki ga krasi lik Sv. Florijana, kot zaščitnika gasilcev. Vsi ti uspehi pa niso slučaj, ampak so plod pridnega in požrtvovalnega dela tako gasilcev in krajanov, ter dobrega sodelovanja med KS, MO ter ostalimi organizacijami. Menim, da je na tako delavne gasilce in krajane lahko ponosna vsaka vas in KS. Zato mislim, da gasilci iz PGD BITNJE zaslužijo vse pohvale in čestitke za dosežene uspehe ob tako visokem in lepem jubileju, kot je 80 let delovanja društva. Za nami je 13 kongres slovenskih gasilcev v Sežani. Na tem kongresu so se sprejemali pomembni sklepi za delo gasilske organizacije za naslednjih 5 let, kakor tudi za naslednje tisočletje. Ti sklepi dajejo gasilski organizaciji še večji pomen in naloge, tako na področju požarnega varstva, sistema zaščite in reševanja. Geslo letošnjega kongresa se je glasilo: GASILCI SMO PRIPRAVLJENI ZA NASLEDNJE TISOČLETJE! Tudi gasilci iz BITENJ so in bodo bedno pripravljeni priskočiti na pomoč ljudem v nesreči, če je bilo oziroma bo potrebno. Naj na koncu še enkrat čestitam gasilcem iz PGD BITNJE za dosežene uspehe ob praznovanju 80- letnice ter jim zaželim še veliko uspehov v gasilski organizaciji, dobrega sodelovanja ter osebne sreče in zdravja z lepim gasilskim pozdravom


NA POMOČ!


Predsednik GZ MO Kranj
Cveto Lebar

Ustanovitev društva in pregled po časonih obdobjih izgradnje gasilskih objektov ter nabave gasilne opreme

Ob cesti Kranj – Šk. Loka v dolžini 2,5 km ležijo vasi ZGORNJE, SREDNJE in SPODNJE BITNJE. Celoten obseg področja meri 1.137 ha zemeljske površine, na kateri prebiva 1890 prebivalcev. Na celotnem območju je kar 54,20% gozdov. Naselje Bitnje ima 48 kmetij, ki ležijo ob regionalni cesti. Poleg kmetij so v naselju še številne stanovanjske hiše, razne obrtne delavnice, trgovine, predelovalna industrija ter vrtec in sakralni objekti.


USTANOVITEV DRUŠTVA
Pisalo se je leto 1928, ko je vaščane povezala napredna zamisel in potreba po zavarovanju imetja. Na pobudo takratnega učitelja MIRKA ROJINE je bilo 26. februarja 1928 leta ustanovljeno samostojno gasilsko društvo. Prvi ustanovni zbor je štel 45 članov.
Do ustanovitve gasilskega društva so pripeljale takratne potrebe vaščanov, ker so večji ali manjši požari, zaradi nemoči vaščanov ob izbruhu ognja in pomanjkanja sredstev za gašenje, uničili posamezne hiše in gospodarska poslopja ali celotne domačije. V tem obdobju so bili požari veliko bolj pogosti, kakor dandanes. Vzrok pogostim požarom so bili najpogosteje neprevidnost, nevednost, maščevanje, igra otrok z vžigalicami in druge okoliščine.


OBJEKTI IN OPREMA
Potreba po ohranjanju lastnine in zavarovanje pred ognjem, je privedlo članstvo do nakupa lastne motorne črpalke. Zaradi pomanjkanja denarja so si sprva črpalko izposojali pri sosednjih društvih – Stražišče in Žabnica. Že v letu 1929 je bila kupljena in blagoslovljena prva nova motorna črpalka znamke » Rossenbauer « s priključkom na sesalne cevi in gasilski voz za konjsko vprego. Vrednost črpalke je bila 62.404,45 din. Sredstva zanjo so člani zbrali s prostovoljnimi prispevki, članarino in dobičkom od veselic. Poleg tega je bilo najeto posojilo v višini 19.000.- din. V naslednjih letih je bil glavni cilj društva gasilski dom, v katerem bi imeli tudi prostor za orodjišče, shrambo za opremo in prostor za ostale dejavnosti društva. Leta 1934 je bil v Zg. Bitnju nasproti gostilne »STRAHINC« zgrajen nov gasilski dom. Prebivalci Bitenj in sosednjih vasi so skoraj v celoti izvedli gradnjo gasilskega doma v obliki prispevkov v denarju, delu in storitev; le Dravska banovina v Ljubljani je prispevala 10.000.- din. Skupni stroški izgradnje gasilskega doma so znašali 84.000.- din Nadaljnji razvoj gasilstva v Bitnjah je ustavila druga svetovna vojna.


Leta 1946 se je društvo ponovno kadrovsko obnovilo. Dobilo je novo zakonodajo, statut in pravila za delovanje na preventivnem in operativnem področju. Prva seja odbora po vojni je bila 5. januarja 1946. Prvi občni zbor gasilske čete Bitnje pa je bila 27. januarja 1946. v odbor so bili izvoljeni naslednji člani:


Poleg vzdrževanja gasilskega doma, se je pokazala potreba po izgradnji gasilskega stolpa za sušenje cevi. Kljub težki povojni situaciji, je bil stolp v letu 1954 zgrajen. Gradnjo stolpa so omogočili kmetje, ki so prispevali veliko količino lesa, kot tudi ostali člani in vaščani s prostovoljnim delom in denarnimi prispevki. Celotna vrednost stolpa ob upoštevanju lastne udeležbe v denarju in delu j e1.100.000.- din, prispevek OKRAJNE GASILSKE ZVEZE KRANJ je znašal 50.000.- din.


Leta 1954 se je pričnejo priprave za gradnjo vodnih bazenov, ki bi zagotavljali stalno preskrbo z vodo v primeru požara na posameznem območju. Za izgradnjo vodnih bazenov je upravni odbor imenoval gradbeni odbor v sestavi :

Načrt za izgradnjo vodnih bazenov je izdelal OBLAK METOD iz Žabnice. Leta 1965 je član RAHONC VALENTIN izdelal nov gradbeni predračun za globino bazena 3m in 5,2m premera. Za izvajanje gradnje vodnih bazenov so se pridobila soglasja lastnikov zemljišč in gradbeno soglasje Občine Kranj. Že v letu 1957 je bil zgrajen prvi vodni bazen za cca 60.000 litrov vode. Do leta 1968 je bilo zgrajenih pet vodnih bazenov in sicer po dva v Zg. Bitnjah in Sr. Bitnjah ter eden v Sp. Bitnjah. Njihova skupna kapaciteta je cca 350.000 litrov vode oz. 3.500 hl vode.


Leta 1957 je bil nabavljen avtobus pri tovarni »ISKRA« Kranj. Zaradi dotrajanosti ni bil dolgo uporaben za gasilske namene in se je odprodal. Brez avtomobila je bilo društvo v primeru požara ohromelo. Zato je kmalu prišlo do nakupa novega gasilskega avtomobila. Ker za plačilo celotnega zneska kupljenega avtomobila »GASILEC« v letu 1972 v znesku 52.684. – din društvo ni imelo denarja, je tovarna IMV iz Novega mesta odobrila 50% kredit z odplačilno dobo dveh let. Leta 1962 je bilo ob podpori članov nabavljenih 62 paradnih gasilskih uniform, 20 delovnih ter 25 pionirskih uniform. Leta 1968 je bila nabavljena nova motorna črpalka znamke »ROSSENBAUER« iz lastnih sredstev, finančne podpore Občine gasilske zveze Kranj, ter prispevkov vaščanov. Leta 1982 je bila pr podjetju »CREINA« Kranj nabavljena gasilska cisterna s 3.000 litrov vode, v znesku 337.010.- SIT. Poleg tega je društvo poskrbelo za nabavo gasilskih aparatov skoraj za sleherno gospodinjstvo, ter ustrezno gasilsko opremo za gašenje in reševanje. Požarna tehnika je v zadnjih desetletjih hitro napredovala, zato je bila nujno potrebna zamenjava zastarele opreme z novejšo, modernejšo in bolj učinkovito za gašenje in reševanje. Tako so se že v letu 1985 začeli dogovori o zamenjavi orodnega vozila s novim orodnim vozilom TAM 80 T, ki je v večji in bolj izpopolnjen glede na zahteve sodobne gasilske operative. V letu 1986 se je zamenjava realizirala in vozilo je bilo nabavljeno 18.7.1986. Vrednost vozila je bila 4.889.788,00 SIT, kot nadomestilo za starega je društvo prejelo od Občinske gasilske zveze Kranj 490.000,00 SIT, preostal znesek je bil financiran z lastnimi sredstvi. V letu 1993 je bila izvedena obnova fasade gasilskega doma in ureditev okolja. Vsa dela smo opravili z delom članov, sredstvi zbranimi v dveh nabiralnih akcijah pri vaščanih Bitenj v znesku 750.000,00 SIT in dodatnimi namenskimi sredstvi Mestne občine Kranj v znesku 450.000,00 SIT. Tudi motorna črpalka je narekovala zamenjavo. V letu 1995 se je izvedel nakup nove motorne črpalke priznane znamke »ROSSENBAUER«, katere vrednost je bila 2.300.000,00 SIT, ostalo pa so bila lastna sredstva od članstva, veselic, nabiralnih akcij krajanov in drugo.

Stanje članstva ob ustanovitvi društva ter pregled stanja na koncu določenega obdobja

Iz članske knjige je razvidno, da se je 26.2.1928 vpisalo 74 članov, vendar so nekateri že v letu 1928 odstopili, ker niso plačali članarine. Izbrisan in izključen je bil en član. Skupno se je število zmanjšalo za 29 članov. Ostalo je še 45 članov, ki se vodijo kot ustanovni člani.
V času od leta 1929 do leta 1939 se je na novo vpisalo 19 članic in 34 članov.
Statistični popisi pa v presledkih prikazujejo naslednje stanje članstva od leta 1957 do leta 1997

na dan 31.12 leta člani članice mladina pionirji rezervni zaslužni skupaj
1957 70 24 13 0 1 108
1975 80 7 16 13 67 193
1987 78 24 16 24 109 251
1997 170 43 13 19 1 246

Da bi društvo imelo možnost nadaljnjega razvoja je v letu 1962 sprejelo v svoje vrste prve pionirje. Za strokovno pripravo pionirjev, ki so se udeležili pionirskih kviz tekmovanj v Kranju, Šk. Loki in na Bledu, je najprej skrbel takratni tajnik društva SORČAN STANE. Nato so uspešno delo s pionirji nadaljevali še STARE MARJAN in še vrsta drugih članov OU,ki so bili v društvu zadolženi za delo s pionirji in mladino. Iz pionirskih ekip so se razvile uspešne mladinske desetine so za društvo priborile celo vrsto pokalov in priznanj.

Seznam načelnikov, predsednikov, tajnikov, blagajnikov, poveljnikov in predsednikov nadzornega odbora od ustanovitve do danes

Lastninjenje društvenega premoženja

Prereditve izvedene v 70 letnem obdobju

Preventiva, operativa in požari

Število umrlih članov

Sestav upranega odbora, nadzornega odbora, častno razsodišče, poveljstvo in mladinska komisija

Zaključek

Osebna orodja
Imenski prostori
Različice
Dejanja
Navigacija
notranje povezave
obvestila
Pripomočki